www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 3/2013

Březnové číslo se na stáncích objeví již tento pátek a my věříme, že vám přinese opět mnoho užitečných informací, ale i krásných a dojemných příběhů. 

A na co se tedy můžete těšit?

Tentokrát jsme do portrétu plemene vybrali krátkosrstého holandského ovčáka, který se řadí mezi původní evropské typy ovčáků. Dalším, zajímavým plemenem a původním plemenem je tornjak. Za zmínku určitě stojí, že první zástupce plemene byl do Čech dovezen teprve v roce 2012.

Jaké otázky a hlavně odpovědi najdete v poradnách?
1. Slyšel jsem o nové metodě, kdy se štěně od prvních dnů u majitele „stresuje“, aby pochopilo, že zázemí, oporu má jen ve svém majiteli a nemá jeho blízkost opouštět.
(odpovídá Ladislav Mach).


2. ,,Rád bych se zeptal, zda je pravda, že některým plemenům stačí k uchovnění  účast na výstavě a nemusí absolvovat bonitaci?“ (odpovídá Michala Čermáková).


3. ,,Mám chovnou fenu na horní hranici výšky udávané standardem plemene a nyní plánuji její první krytí. Je vhodné vybírat spíše menšího psa, aby štěňata nebyla přerostlá?“ (ing. Pavlína Vazdová).  


4. ,,Mám dvouletého křížence (psa), který nevydrží sedět na startu, nervózně se ohlíží po okolí a lidech na parkúru. Někdy se stává, že vystartuje i dříve, než od něho odejdu. Odložení na cvičišti i v rušivém prostředí má ale vynikající…“  (odpovídá Martina Konečná). 

Jak zvládnout ,,vyjíždění“ psa na vodítku na druhé psy?
Mnoho z nás podcení výchovu štěněte a pak jednoho dne zjistí, že jej pes nevnímá a dělá si prakticky, co sám chce. Včetně toho, že na vodíku vyjíždí po každém psu, kterého jen potkáte. Příjemné vycházky se tak stanou zlým snem, vaše bezmoc i křik rostou a pes se chová hůř a hůř. Jak z tohoto kruhu ven? Konkrétní rady, fotografie s popisem chování psů najdete jen u nás! A na tento materiál navazuje i téma ,,Psí psychologové“, které jsme vám přinesli již v minulém čísle našeho časopisu. 

Co nás čeká v rubrice chov?
V minulém čísle jste se dozvěděli, co je to T. A. N.  – tedy testování k ověření přirozeného chování a jak jej zvládli dva čeští pudlové. Nyní nás čeká testování po francouzsku pro belgické ovčáky, které vás určitě více než zaujme.


Článek s názvem Ach, to línání – dozvíme se, jak na línání psa a jaké jsou nejčestnější chyby a omyly majitelů v péči o srst.


Další díl seriálu genetiky, přináší ing. Pavlína Vazdová. Tentokrát se zaměříme u plánování potomků na sledování hned dvou znaků místo jednoho.


Někdy máte to vzácné štěstí, že děláte rozhovor s někým, kdo se nebojí říci věci tak, jak je opravdu vidí a cítí. Takové štěstí měla i šéfredaktorka Stanislava Jansová při rozhovoru s dlouholetou chovatelkou bretaňských ohařů Helenou Dvořákovou. Pro příznivce vipetů máme poutavý rozhovor s chovatelkou a rozhodčí Veronikou Frolíkovou 

Veterinární téma nyní zní  ,,psí“ antikoncepce a nádory mléčné žlázy.


 „Před minutou se mi spojil pes s fenou a my v žádném případě nechceme štěňata, můžeme hned přijet?“ Ano, i takové věci se stávají a jak se s nimi poprat radí MVDr. Karolina Svobodová.


O tom, že smutné i veselé příběhy píše život, se můžete přesvědčit v příběhu s výstižným názvem Osud nebo náhoda. Dozvíte se zde, jak se manželé Vinduškovi vypořádali s ošklivým zraněním svého holandského ovčáka, u něhož následkem pádu z šestnáctimetrové výšky došlo k mnohočetným zlomeninám. Dozvíte se, co vše je schopen člověk obětovat pro záchranu svého psa.

Jaké nás tentokrát čekají rozhovory?
Snad každému návštěvníku loňského MS v Liberci utkvěl zpěv francouzského závodníka Grégoryho Bielle-Bidalota, který se po zisku stříbrné medaile postavil před francouzské publikum a zazpíval Marseillaisu. Proč tak tenkrát učinil, co cítil a jak se mu u nás líbilo? To vše si u nás přečtete!

Chovatelská stanice Eqidius slovenského chovatele Jána Sudimáka je již několik let pojmem v rodokmenech nejrozšířenějšího plemene na světě – německého ovčáka. Jaké byly začátky tohoto významného chovatele a co cítil při loňském úspěchu jeho odchovů na WUSV (Mistrovství světa německých ovčáků).


Další zajímavý rozhovor je s Jitkou Jozovou, která jako jediná žena v ČR složila zkoušky figuranta II. třídy. Její láska ke psům je velice silná. V tomto rozhovoru se dozvíte nejen o tom, jaké je figurování pro ženu, ale také o práci u psovodů Policie ČR a také, a to hlavně, poznáte srdceryvný příběh jejího prvního psího ,,partáka“, který ve stáří ochrnul na zadní nohy, přesto jeho srdce chtělo dál pracovat a Jitka mu to umožnila.

Stůl a vystavování?
I tentokráte nás čeká IX. skupina FCI, tedy společenská plemena. Právě ona se posuzují na stole a jak na to, vám opět poradí ing. Libuše Brychtová. 


Samozřejmě i v březnovém čísle pokračují seriály agility, klikr, záchranářský výcvik, lovecký výcvik, mantrailing. Nechybí ani reportáže z musherských akcí.

Protože je březen již za ,,humny“, nemohou tedy scházet ani pozvánky na akce se spolupracujícími kluby a také na první zkoušky z výkonu tohoto roku.

A čeká vás opět plakát!

Koupit časopis