www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 4/2013

Klaun i rošťák aneb S buldočkem se dá mluvit! Zkrátka – portrét plemene je zde věnovaný francouzskému buldočkovi a životu s ním. Najdete i dva rozhovory s hlavními poradci obou klubů, které u nás toto plemeno zaštitují. A víte, co je to Frbul? Představí vám jej jeho zakladatel Josef Doležal. I v tomto čísle se jako obvykle věnujeme i dalšímu plemeni. Tentokrát je to plemeno, které vzalo za srdce nás dříve narozené a „odkojené“ na japonském seriálu „Goro bílý pes“. V naší pravidelné rubrice Jak se žije s…? vám představíme hrdinu tohoto seriálu, psem plemene kishu-inu.


Do živého tentokrát „píchneme“ v pravém slova smyslu. Podíváme se na „zoubek“ množitelům a množírnám. Ukážeme vám zdrcující snímky zubožených fenek, které byly využívány jako továrny na štěňata. Poradíme, jak rozeznat množitele od chovatele a co dělat, když na něj narazíme na toho prvního. Představíme vám příběhy Amálky a Fanynky, fen, které bohužel prošly podobným „chovatelským“ zařízením, ale měly to štěstí, že nalezly milujícího člověka, který je od množitele zachránil.


„Z nášlapu vychází pomalu, někdy se i vrací.“ Přiznejme si, kdo z nás měl nebo má podobný problém? Jistě je nás více a určitě nám rada Ládi Macha přijde vhod. „Svod dorostu – podmínka pro účast na bonitaci?“ napadne možná začínající chovatele a odpoví mu Míša Čermáková. A na co jste se ptali Pavlíny Vazdové? „Máme moc krásnou a úspěšnou fenku a vybrala jsem si k ní v zahraničí skvělého krycího psa, ale teď jsem zjistila, že jsou oba přenašeči PRA. Mám strach nakrýt, protože mi známá chovatelka tvrdí, že budu mít samá nemocná štěňata. Je to pravda? A jak na vystavování: „Mám anglického kokršpaněla a ráda bych s ním na výstavy. Ale ve chvíli, kdy se ho zkouším postavit, tak se neustále vrtí, nechce, abych mu sahala na zadní nohy apod. Co s tím?  Odpověď a rady najdete v poradně Ing. Libušky Brychtové.


Co nás čeká v rubrice chov?
Pane, k princeznám se nečuchá! Pod tímto úsměvným názvem se skrývá rady zamyšlení šéfredaktorky Stanislavy Jansové, jak řešit nezvladatelné obtěžování fenek „nadrženými“ psíky. Lze tento obtěžující chování psa oddělit od výchovy, anebo je vše stále o jednom? Pes má mít v majiteli oporu, jistotu, ale i hranice. Nesmí rozhodovat o mnoha situacích sám! Jinak to mnozí z nich začnou, logicky, činit i na „poli jiném“. Pokud vše necháváte na něm, nedivte se, že tak převezme rozhodování do svých tlap, zubů či kopulačních pohybů.


Všechno jednou začíná a jednou končí – Bachova květová terapie jde do finále. V dubnovém čísle vám představíme poslední šestici esencí. Jedete si pro štěňátko, roztomilé malinké chlupaté klubíčko a víte, ale jak se postarat o jeho hebkou srst? Pokud ne, tak rady z této oblasti naleznete v dalším díle seriálu o péči o srst. A šupky dupky na další příšerná slova a sousloví z genetiky. Tentokrát pod opravdu složitým názvem Interakce, epistáze, skokem jdem do další fáze!

Veterinární témata
Plemenem měsíce je francouzský buldoček, a tak jsme nemohli opomenout jeden z nejzávažnějších zdravotních problémů, který jej může postihnout – vrozené vývojové vady páteře u francouzských buldočků. A protože nastává jaro, měsíc plný štěňátek, připravili jsme pro vás rozsáhlý materiál plný rad, jak na březost, porod a vše, co k tomu patří. Naleznete zde zajímavý rozhovor s chovatelkou a veterinářkou v jedné osobě MVDr. Jolanou Kaplanovou a samozřejmě i rozsáhlou anketu chovatelů. Bohužel porod není jen radostná událost a pro mnohé z nás jej někdy provází i „strašák“ jménem mléčná horečka. Co to přesně je, jak probíhá a zda se jí dá předejít, se dozvíte v materiálu MVDr. Karoliny Svobodové. Jak si jistě mnozí všimli, již tři týdny přinášíme na našem webu zpravodajství z deníku štěněte.Zajímá vás, jak to vlastně začalo, kdo jsou rodiče, jaké bylo krytí a mnoho dalších zajímavostí? Odpověď naleznete právě v novém čísle našeho časopisu.


Rozhovory
I tento měsíc vám přinášíme rozhovor s psovodem s handicapem. Tentokrát je jím neuvěřitelně vitální mladá žena, která je plně invalidní, a přesto pomáhá nejen ostatním lidem, ale i psům v nouzi nebo těm problémovým. Rozhovor s aktivní a energickou Zdeňkou Koldovou nese název„Energii mi dávají psi“. Dalším pěkným rozhovorem, který zaujme spíše milovníky a přízníce romantické jízdy se psím spřežením najdete pod názvem „Obul jsem se do toho“.


Akce, reportáže
Příznivci sportovní kynologie a zvláště ti, co „milují“ IPO, jistě vědí, že se letos v Roudnici nad Labem chystá událost „světových“ rozměrů. Ano, Roudnice hostí MS IPO FCI. Pozvánku v podobě rozhovoru s předsedou přípravného výboru Václavem Kejřem si určitě nenechte ujít. V dubnovém čísle na nás čekají dvě reportáže z akcí, na kterých jste byli třeba zrovna i vy. V první z nich pod názvem „Tři medaile pro Vandu“, závodě, který byl zároveň prvním kvalifikačním do letošní reprezentace, se mimo jiné dozvíte i něco o nových pravidlech posuzování v dogdancingu. Druhá reportáž je z trochu jiného soudku a seznámí nás s průběhem obranářského závodu na kynologickém cvičišti Brno – Rybníček „O zmrzlou vránu“. Najdete ji pod výstižným názvem „Ladovská zima“.

Vystavování
„Vítejte ve skupině štíhlých atletů, rekordních běžců a skvělých lovců, budeme se pohybovat ve skupině, která skrývá poselství vladařů, vyzařuje kouzlo Orientu a chrání i tajemství princezen. V poslední, desáté skupině FCI najdeme třináct oficiálně uznaných plemen chrtů z jedenácti různých zemí původu rozdělených do tří sekcí: chrti dlouhosrstí a chrti s praporci, chrti hrubosrstí a chrti krátkosrstí.“ Ano, v seriálu vystavování jednotlivých skupin psů se tentokrát Ing. Libuška Brychtová zaměřila na X. skupinu FCI, tedy na elegantní a tajemné chrty. A přineseme vám i zajímavou reportáž z Westminsteru.


Samozřejmě i v dubnovém čísle pokračují seriály agility, klikr trénink, záchranářský výcvik, lovecký výcvik a mantrailing.


A opět se můžete těšit na plakát uvnitř výtisku!

Koupit časopis