www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 4/2019

Číslo 4 PPČ přichází do prodeje již nyní!

Jaro přichází mílovými kroky a s ním i dubnové číslo Pes přítel člověka. 
Téma měsíce je poněkud smutné, ale jsme přesvědčeni, že o nepravostech a ubližování psům je třeba jak mluvit, tak proti nim bojovat. A bohužel, ne všichni, co vykřikují o své pomoci psům, skutečně pomáhají. „Převýchova“ psa „lopatou“, ani zmizení a smrt psů svěřených „odborníkům“ není u nás nic nového… Představíme vám smutnou kauzu Bull Azylu v Čáslavi, jenž sliboval převýchovu agresivních psů, z nichž desítky se pohřešují. Musíme si zvyknout na fakt, že ne každý, kdo vystupuje, prezentuje se jako člověk pomáhající psům, takový ve skutečnosti je. I v této sféře je čím dál víc podvodníků, zištných manipulátorů, tyranů a psychopatů. 
Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba sledovat při koupi psa, je jeho rodokmen. Jak v něm číst a co říkají jednotlivé položky a údaje, se dozvíte v článku Co nám řeknou údaje o rodičích štěněte. V rubrice Chov si můžete přečíst příběh vozíčkáře Shaggyho, pro něhož ochrnutím život nekončí. 
Plemenem měsíce je dobrman – vznešený, ušlechtilý, ale aktivní a pracovitý pes. Přečtěte si jeho portrét, rozhovor s poradkyní chovu i dalšími chovateli a výcvikáři, a také články v rubrice Veterina o zdravotních potížích týkajících se právě dobrmanů – „tanec“ dobrmanů (Dancing Doberman Disease) a wobbler syndrom. Také přinášíme pohled na albinismus vyskytující se u tohoto plemene.
Po krátké době přinášíme opět velký materiál o pohybovém aparátu psa, který vyžaduje velkou pozornost z hlediska vývoje i výživy, a to nejen u velkých či obřích plemen. Podíváme se na utváření kostry a její správný vývoj od štěněte. A jelikož se blíží Velikonoce, v rubrice Výživasi podrobně představíme jehněčí a kozí maso
Výchova psa je rubrika, v níž se zabýváme hyperaktivitou a ovládáním psa. Přinášíme podrobný článek Je vůbec možné vyléčit psa z hyperaktivity? a naučíme vás jeden cvik, kterým budete psa učit sebeovládání. V úvaze zvané Co se stalo s jezdeckým sportem? se podíváme na svět koní a jezdectví a určitě vás napadne, že podobnost s pejskařským světem není čistě náhodná.
Pravidelně se věnujeme také psím sportům. V agility již tradičně pokračujeme v tréninku s Eliškou a představíme si fenu dobrmana na parkúru. Podíváme se také na změnu velikostních kategorií v soutěžním řádu. Seriál dogdancingových triků pokračuje nácvikem kulhání a v dogfrisbee si představíme vhodné disky. Pokračujeme v představování mondioringu a přinášíme rozhovor s vítězkou mushingových závodů MS ve Francii M. Štěpánkovou. Ohlédneme se také za soutěží kolií a šeltií v pasení, představíme si plemeno karelský medvědí pes z hlediska loveckého výcviku a přinášíme také galerii úspěšných psů na výstavě Crufts 2019.
V čísle 4 dostávají prostor i zajímavosti ze světa: věděli jste, že na slavném Titaniku cestovali i psi? Chystáte-li se na výlet, možná budou pro vás inspirací francouzské a německé Alpy, a připomeneme si 24. duben – světový den laboratorních zvířat.
Nového parťáka nejdete možná v útulcích v Děčíně nebo v Dětmarovicích. 
Nenechte si číslo 4 ujíst! V prodeji od pátku 22. března!

Koupit časopis