www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 5/2019

Číslo 5 PPČ je na stáncích již v těchto dnech!

Svátky jara přicházejí spolu s květnovým číslem Psa přítele člověka. Čeká na vás opět velká porce pohodového čtení nejen pro volné velikonoční chvilky. Hned v úvodu najdete pozvánku na Mistrovství světa belgických ovčáků, které se uskuteční ve dnech 6. – 12. května v Písku, z pohledu čísel. Počty přihlášených psů jsou neuvěřitelné, stejně jako podívaná, která nás čeká na jediném místě. Nenechte si ujít tento velký kynologický svátek!

V Tématu měsíce se věnujeme socializaci a chování – věřte, že dnešní výkřiky typu „ať si hlavně štěně hraje s ostatními psy, hromadné vycházky štěně naučí, jak se chovat“ nejsou pravdivé a mohou naopak odstartovat problémy psa ve vztahu k jiným psům. Co má být ve skutečnosti socializace, na co si dát pozor? Nejen na tyto otázky najdete u nás odpovědi. Ač je to zvláštní, mnoho lidí neumí číst v mimice psa, v řeči jeho těla a dalších signálech, které k nám pes vysílá. Začínáme tedy seriál, kdy si na fotografiích ze života velmi různorodé smečky budeme vyprávět příběh…

Plemenem měsíce je poklad severu – sibiřský husky. Jeho zajímavá historie je obšírně popsaná v portrétu plemene a přinášíme také rozhovory s poradkyní chovu a musherem. Nejbližšími příbuznými huskyho jsou bezesporu lajky – představíme si jednu z nich, jakutskou lajku.

Potravina opěvovaná i zatracovaná humánními i veterinárními lékaři. Nicméně potravina, bez které se v prvních dnech, týdnech, měsících, případně letech mláďata neobejdou. Ano, našim tématem v rubrice výživa psa bude MLÉKO, a to již tradičně pohledem odborníka na slovo vzatého MVDr. Milana Štourače.

Zvolili jsme život… – tak zní název příběhu o handicapovaném psovi. I život na vozíku může být smysluplný.

Po delší době se opět věnujeme fyzioterapii, kterou čas od času potřebuje téměř každý pes – sportovec, pes po úraze, starý pes apod. Přinášíme rozhovor s uznávanou fyzioterapeutkou Stephanií Kašparovou, která jako jediná žena u nás vlastní mezinárodní certifikát CCBW (Caninology Canine Body Worker).

Téma veterinární rubriky zní: Znáte pijáka? Ukážeme vám rozdíl mezi pijákem a klíštětem a  představíme velmi nebezpečnou nemoc babeziózu, kterou u nás přenáší hlavně piják lužní. Vše o této nemoci i z praktické stránky věci přinášíme na deseti stranách, k tomu si můžete přečíst neuvěřitelný příběh fenky nakažené babeziózou z asijského ostrova Srí Lanka. Nenechte si tento poučný materiál ujít, může vašemu psovi zachránit život. Kromě parazitů se podíváme také na rakovinu z pohledu veterinárního onkologa – v čem se liší léčba u lidí a zvířat? Řekneme si také, co je to myositida a VKH syndrom, a objasníme si, co všechno má vliv na pigmentaci nosu. Také si řekneme pár slov pro majitele malého štěňátka.

Začínáme s novým seriálem – hoopers – úvodní rozhovor vás zasvětí do tajů tohoto sportu a budeme vám pravidelně přinášet fotonávody na zdolávání jednotlivých překážek. Další seriály pokračují – v agility se podíváme na čtyři různé způsoby překonání téhož parkúru, u dobfrisbee se naučíme praktickou vychytávku zvanou oběhnutí a dogdancing přináší trik plazení.

Čeští výcvikáři s briardy, beaucerony a bouviery si přinesli několik medailí z MS v Chorvatsku – čtěte velkou obrazovou reportáž z této akce. Představíme vám argentinskou dogu z pohledu jejího výcviku a tervuerena jako pravého ovčáka při práci s ovcemi.

Pejskaři versus myslivci – tento článek vznikl jako reakce na velmi bouřlivé, nepřátelské, mnohdy až osobní ataky majitelů psů na adresu myslivců. Kde jsou práva a povinnosti obou stran?

Crufts – možná naposledy se psy z kontinentu? Pohled na nejprestižnější výstavu na světě očima handlerů a úspěšných vystavovatelů.

Na závěr si můžete přečíst příběh nemocného pejska z útulku, který navzdory svému těžkému osudu našel skvělé majitele.

Pes přítel člověka je časopis pro každého milovníka psů a kynologie. Nenechte si ujít květnové číslo, kde také najdete možnost ročního předplatného, k němuž teď dostanete elektronickou verzi za 1 Kč. Můžete si tak číst oblíbený časopis na mobilu nebo tabletu. Akce trvá do 31. května a jedinečný QR kód najdete pouze uvnitř čísla!

Koupit časopis