www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 8/2013

PPČ číslo 8 je v prodeji!


I kynologové mají své žně – o tom svědčí i srpnové číslo našeho časopisu. Léto je v plném proudu a s ním i vrcholové akce, zkoušky, výstavy, výcvikové tábory. Ale i dovolené, letní aktivity a cestování se psem. Abyste si ve chvílích volna také příjemně zarelaxovali, je aktuální číslo doslova nabité zajímavými informacemi, radami i tipy. Z čeho můžete vybírat?

V portrétu plemene se dozvíte, že „Dášeňka“, tedy foxteriér, je nejen vášnivý lovec a „dříč“, ale také temperamentní a mírně svéhlavý „sporťák“ s osobitým smyslem pro humor, který si mezi teriéry znovu dobývá své místo na výsluní. Jak se foxteriérovi daří v českých zemích, uchovává si lovecké vlohy i kvalitní exteriér, je to oblíbený pes vystavovatelů nebo vhodný parťák na agility? To vše a ještě něco navíc se dozvíte při čtení portrétu.

Je psům v „kožichu“ opravdu horko nebo ne? V letním období podnikáme se psy mnohem více aktivit než v jiných ročních obdobích. Víme ale, jak o psy v horkých letních dnech správně pečovat? Jak předcházet jejich přehřátí? Zásady péče nejen z úst veterináře, ale i odborníka na péči o psí srst a kůži, a navíc spoustu dobrých rad od zkušených chovatelů najdete v rubrikách „Veterina“ a „Chov“.
 
Závan severské mytologie na vás dýchne z medailonku o dánské doze. Mysleli jste si, že jde o bájné a dávno vyhynulé plemeno? Nikoliv! Dánská doga neboli broholmer je impozantní moloss, údajný potomek vikinských psů, jehož „vzkříšení z mrtvých“ korunovali dánští kynologové úspěchem v podobě uznání plemene FCI v r. 1998. Velmi poutavý příspěvek od majitelky jedné ze tří dánských dog v Čechách!

Jak si vybrat vhodné štěně? Na stále aktuální, takřka „nesmrtelnou“ otázku vám odpoví zkušený výcvikář Ladislav Mach – tentokrát zaměří svou pozornost na výběr štěněte na výcvik nebo pro pejskaře juniora. A poradí vám také, jak správně psa motivovat a odměňovat, aby se maximálně snažil vaše povely provádět přesně a ochotně.

Hodíme se k sobě miláčku? Podruhé… Znovu jsme si vypůjčili název této skvělé české komedie, neboť položená otázka je nejen v mezilidských vztazích otázkou zásadní. Myslíme si coby rodiče a možná i zkušení pejskaři, že právě plemeno, které jsme našemu dítěti vybrali, je pro něho to pravé? Skutečnost ale může být (a často ve skutečnosti bývá) úplně jiná! Několik příběhů ze života i konkrétních rad najdete v seriálu o výchově od Stanislavy Jansové.

Nejen pro sportovní kynology jsme připravili reportáže z vrcholových akcí IPO – Mistrovství České republiky a Mistrovství Českého klubu německých ovčáků. Jaké výkony předvedla letos česká kynologická špička a co o sobě ti nejlepší prozradili? V čem je základ jejich úspěchu? Doplněno kvalitními videozáznamy!

Poprvé v historii se bude Mistrovství světa FCI IPO konat v Čechách. Jak bude MS IPO „po česku“ vypadat? Co chystají organizátoři, jak se na prestižní akci připravují reprezentanti, a jak figuranti? 

Pokračují seriály: fyzioterapie psů (tentokrát balanční cvičení s návodnými fotografiemi i popisky), genetika, péče o srst, poradny (odpovídají Martina Konečná – agility, Michaela Čermáková – chov, Pavlína Vazdová – genetika, m. s. Ladislav Mach – výcvik), výcvik retrívrů, mantrailing, klasický výcvik a další… Návodem „Jak vystavit chovatelskou skupinu“ pokračuje také jedinečný seriál Libušky Brychtové o vystavování – obsahuje mnoho konkrétních rad, postřehů a doporučení pro všechny, které láká vystavování skupin, ale zatím nevěděli „jak na to“.

V reportážích – z MR erdelteriérů, MR agility border kolií, pasení s louisianským psem, KV švýcarských honičů v zemi původu, SV dobrmanů, SV bernardýnů naleznete mnoho zajímavých informací o konkrétních plemenech a také množství aktuálních fotografií.

Příběhem čivavy z „množírny“ i tentokrát zabrousíme do „bažin českého chovatelství“, abychom znovu upozornili na týrání psů v naprosto nevyhovujících podmínkách a otevřeli tak oči těm, kteří je před existencí „množíren“ dosud zavírají nebo jsou naopak dosud zcela neznalí.

V anketě „Pes mého života“ se naopak přesvědčíte, že láska a úcta ke psu v plné a laskavé formě stále existuje. V příbězích čtenářů se seznámíte s výjimečnými psy jejich života a můžete se pak sami zamyslet nad otázkou, čím vším pro nás psi byli, jsou a budou.


Přejeme vám krásné letní počtení a věříme, že i tentokrát si v časopise najdete to „své“. Výběr je opravdu bohatý – a  Pes přítel člověka (číslo 8) už na vás čeká!

Koupit časopis