www.pespritelcloveka.cz

POHLED a ZKUŠENOSTI z KANADY

Zajímavou zkušenost z Kanady nám poslal spolupracující manželský tandem Zuzana a Zdenek Rokos a vy jej můžete najít právě nyní v aktuálním čísle číslo 2.

Víte, že v  Anglii mají psy cvičené hledat vodu. Ano, vodu! Protože Anglie má hodně deště, už desetiletí se toho využívá. Dešťová voda se shromažďuje v obrovských nádržích a potrubím se rozvádí do měst. Jenže trubky stárnou a praskají. Jak najít, ve kterém místě je potrubí prasklé a kde voda pomalu uniká, když je vedeno krajinou pod zemí? No přece psím čichem! V Anglii mají psy speciálně cvičené na hledání prasklého potrubí. Co vlastně hledají? Chlor! Voda je ošetřena chlorem předtím, než je vedena do potrubí. Nejenže pes může prasklou trubku najít daleko rychleji než člověk, ale pes najde i tu nejmenší prasklinu, kde voda není na povrchu ještě vidět, takže člověku by to uniklo. A takových případů znám mnoho. Hlavně proto, že mě pachové práce velice zajímají a studuji je. A tak si pojďme představit disciplínu u nás v Kanadě označovanou jako Scent Detection.

Lze každého psa naučit Scent Detection?

Určitě lze. Je pravda, že některá plemena jsou na pachové práce trošku lepší nebo prostě mají lepší čichové schopnosti. Ale naučit se to může každý pes. My sami máme pejska, který loni o Vánocích tragicky přišel o přední nohu. Ačkoliv samozřejmě nevěděl, že mu chybí noha, byl si plně vědom toho, že je zranitelnější, a součástí jeho zotavování byla snaha znovu získat sebevědomí. Nosework mu opravdu hodně pomohl. 

Pejskové z útulků mají často hodně problémů zaviněných špatným zacházením. V jedné mé „Scent Detection“ třídě byla paní se svým pejskem z útulku. Pejsek se k ní dostal z opravdu špatné situace. Byl hodně vyděšený a agresivní. Jeho nová panička se mu snažila pomoct, jak mohla. Ale pejsek se tak bál lidí, a vlastně všeho, že byl stále doslova přilepen k jejím nohám. Kdykoliv se někdo přiblížil i na několik metrů, pes vyjel velice agresivně. Dali jsme jim tiché místečko v koutě, daleko od ostatních lidí a psů. První dvě hodiny byl pejsek naprosto neschopný cokoliv dělat. Byl schoulený pod paniččinou židlí, třásl se a vrčel. Ale pomalinku si zvykal na nové prostředí a dokonce si ke krabici s pachem pomalu čuchnul. Věděla jsem, že máme vyhráno. Na konci osmi týdnů byl tento pejsek schopen sám jít hledat pachy v krabicích, a ačkoliv mu byla panička stále nablízku, byl schopen ji opustit, i když jen na jeden metr. Majitelka tohoto pejska mi pak řekla, že vidí u svého psa veliké změny. Byl v každé situaci méně vyděšený, méně agresivní a sebevědomí mu stále přibývalo. Také jsem viděla hluché a slepé pejsky v tomto sportu závodit.

Jak to psa naučit?

Tady u nás v Kanadě používáme esenciální oleje, když chceme dělat zkoušky. Začneme s jedním olejem anebo se dá začít s koktejlem – smíchané čtyři esenciální oleje. Pozor! Některé oleje mohou být pro psa nebezpečné, kdyby to spolkl. Proto ty kousky vaty nebo kousky papírových kapesníků napuštěné olejem dávám vždy do nádobek, do kterých se pes nemůže dostat, i když jsou plné malých otvorů, aby byl pach hodně silný. Používám skleničky na koření. Do skleničky dám malý kousek vaty s jednou kapkou oleje. Sklenička je uzavřená děravým víčkem, aby na to pes nemohl. Tato sklenička se dá do krabice. Používám krabice z plastu, jsou pevnější a déle vydrží. Krabice se dá doprostřed místnosti a přivede se pes. Většina psů půjde krabici zkontrolovat. Jakmile je nos psa nad krabicí, dostane velikou pochvalu a nějakou dobrůtku. Pejsek, který se bojí a není sebevědomý, třeba potřebuje pomoc od svého psovoda. Psovod může svého nejistého pejska přivézt až ke krabici, případně mu krabici ukázat a dotknout se jí. A při tom pejska stále povzbuzovat. Strach z té divné neznámé věci uprostřed místnosti brzy pomine. 

Během těchto prvních krůčků ovšem pes ještě pach nehledá, zatím jen zkoumá něco nového. Brzy si spojí krabici a její očichávání s velikou chválou a nějakým pamlskem a sám se ke krabici nadšeně žene. Pak můžeme začít používat povel na hledání. Jaké slovo si vyberete, je úplně jedno, jen se musí používat vždy stejný povel. 

Kompletní článek najdete v Pes přítel člověka č. 2, který je nyní v prodeji či k objednání na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné).

Koupit časopis