www.pespritelcloveka.cz

Právě vyšlo nové číslo Pes přítel člověka!

„Nefuň na to okno! Nešlapej na ten koberec! Neoklepávej tu špínu! Nedrbej se uprostřed kuchyně! Neolizuj ten stůl! Přitom se chovám naprosto normálně. Jenže panička všude jezdí hadrem, se kterým si taky nesmím hrát. Pořád luxuje, vytírá, dýchá na sklo a já nevím co ještě, a já mám být jen na pelechu, bez hnutí, funění, a kdybych se zmenšil, asi by to bylo nejlepší. Pak začne řešit – kam dáme stromek, ten blbec ho shodí ocasem jako minulý rok. Ten blbec jsem jako najednou já, přitom celý rok jsem jinak její prdelka, sluníčko a čumáček. Jo, ale na Vánoce jsem najednou holt moc velkej, moc chlupatej, moc hlasitej, prostě všechno moc a ke všemu Blbec.“ Výmarský ohař Sam, 8 let

Co na Vánoce může prožívat výmar, bígl, stará kříženka či temperamentní teriér? I to se dočtete v aktuálním čísle Pes přítel člověka číslo 12. Co je dobré vědět a čeho se vyvarovat na Vánoce – věděli jste třeba, že nejen čokoláda, ale i mango je pro psa jedovaté? Exotické ovoce si probereme druh po druhu a odpovíme i na otázky typu – jaké ryby pro psa?

Silvestr už teď? Ano, už nyní je nejvyšší čas se na něj připravit, pokud se obáváte panických reakcí svého psa. Vážně nefunguje vžitá představa – dám psu ráno na silvestra nějaký prášek, ať se zklidní, vyspí…

Velmi podnětný a pravdivý článek je od Evy Žampachové s názvem Pocit bezpečí. Bohužel právě toto pro psa nejpodstatnější hledisko života stále neberou vážně mnozí majitelé, dokonce ani trenéři i zvučných jmen. A dokonce o něm snad ani neví…

V rubrice Výživa psa se skrývá skvost v podobě obsáhlého článku MVDr. Milana Štourače „Polévka je grunt…“, platí v lidském světě i tom psím.

Naším plemenem měsíce je impozantní TIBETSKÁ DOGA a představíme vám i srbského honiče a plemeno neznámé se zajímavým jménem – je to KAI – japonský tygří pes.

Naprosto úžasný fotoreport z Mistrovství světa německých ovčáků pro nás připravila Petra Fürstová – fundovaný, s láskou a porozuměním k plemeni psaný, s nádhernými fotkami.

Canisterapie
Tohle prostě má smysl

Veterina
Brzlík / MVDr. M. Štourač, CSc.
Proč řešit silvestr už v listopadu? / S. Čermáková

Agility
Trénink s Eli / E. Kaletová

Klasický výcvik
Český pes opět mistrem světa / P. Fürstová
To je on: můj vrčící a diskutující Jimmy / S. Čermáková

Dogdancing
Naučíme vás dva cviky – Obejmutí a položení hlavy / P. Balajková
Reportáž z VI. mistrovství ČR border kolií v dogdancingu / P. Balajková

Dogfrisbee
Dogfrisbee a skoky / Y. Andrová
I psi někdy létají – rozhovor s Marcelou Noskovou s fotografiemi, které vám ukážou krásu dogfrisbee

Canicross
Boj o každý metr / P. Fochler

Dogtrekking
Operace „Pikuj“ / P. Kohout

Záchranářský výcvik
Landseer Lerry není pes, je to Pan pes – černobílý úžasňák, který se svým pánem zvládá úžasné věci a milion aktivit
Epeiros Water Cup – nevíte, oč jde? Vodní záchranařina pro molossy je naším tématem

Od každého něco
Ridge u rhodéského ridgebacka/ Mgr. M. Horňák, Ph.D.
Irský teriér, kam se podíváš / P. Cápíková

Útulek
Psí parťáci čekající třeba na vás v olomouckém útulku

A na závěr …
My pejskaři jsme tak zranitelní.
Tak bezbranní.

Protože existuje TOLIK věcí, které prostě musíme pro sebe i své psy mít!
Pro nepejskaře je to naprosto nemožné pochopit a pro nás obtížné uhradit a nacpat do bytů. Vánoce jsou pro nás na jedné straně báječné – můžeme očekávat monotematické dárky na téma pes či naše plemeno. Na straně druhé se stávají utrpením, neb kupujeme kamarádům dárky, které vzápětí musíme koupit i sami sobě či svým psům.
Mám devět psů, a tak trpím přece logicky mnohonásobně více!
Vezměte si třeba jen takové OBOJKY – naši pesani mají samozřejmě všichni obojky se svými jmény. Máme obojky široké, tenké, kožené, látkové, polostahovací, svítící ve tmě. Samozřejmě obojky široké pak má psí omladina v několika barvách.
A co teprve taková VODÍTKA! Krátké – dlouhé, tlusté – tenké, barevné – černé, doplňující obojky tematické či se jmény. Máme samozřejmě vodítka přepínací různé šíře, materiálu a barvy. Holčičí, klučičí. Samonavíjecí pro různé váhové kategorie. Vodítka na poslušnost, s amortizérem, hračkou na konci…
POSTROJE – od štěněte či prvního dne dostává pes u nás i svůj postroj, který se postupně mění za nový větší či méně zabezpečující proti možnému úprku (u dočaskových psů). A víte, kolik existuje různých typů postrojů pro různé aktivity? Jiné jsou na vycházky, jiné ke koloběžce či běhu, naprosto rozdílné na obrany či flyball, vychytané musí být pro psy lekavé, schopné se jako Houdini vyvléci z čehokoli.
Jediné, co má každý náš pes jen jednou, je prostě náhubek. Jinak obojky, vodítka, postroje jsou prostě nejen o funkčnosti, ale i emocích (asi především emocích). Prostě broučkovi to bude slušet, skvěle ho to bude vystihovat, doplňovat. A to se týká i psů, kteří k nám přišli do dočasné péče. No, umíte si snad představit, že by nosili obojky, postroje po někom jiném? Nedejbože tematické či se jménem někoho jiného? To by narušilo osobnost a sebevědomí každého… Navíc bych si připadala jako macecha, která činí rozdíly mezi vlastními a nevlastními dětmi!
A co teprve hračky, knížky…? Přineseme vám konkrétní lety prověřené tipy na skvělé věci, které prostě musíte mít!
Zkrátka – Pes přítel člověka č. 12 musíte mít????

Koupit časopis