www.pespritelcloveka.cz

Rotvajlerka TEREZKA v DOMOVĚ pro SENIORY

Tématem canisterapie se zabývám po celou dobu své praxe v sociálních službách a jednoznačně mohu říci, že canisterapie, ale i samotná přítomnost psa, má nejen pro naše klienty nesmírně pozitivní vliv. Napadlo mne tedy, že by bylo skvělé, kdyby mohl být canisterapeutický pes stále přítomen v našem domově pro seniory. S naší Terezkou plemene rotvajler jsme úspěšně absolvovali výcvik zakončený canisterapeutickými zkouškami, a to na výbornou. Díky vstřícnosti majitelů společnosti, pro kterou pracuji, nám bylo umožněno, aby Terezka dělala radost našim seniorům od útlého štěněcího věku. Naše zařízení je rodinného charakteru pro 42 klientů a Terezka se ihned stala plnohodnotnou součástí naší velké rodiny.

To je úvod příběhu, který nám poslal František Frančík, vedoucí úseku přímé péče Domov pro seniory Centrin. Tento příběh nás zaujal a tak jsme panu Frančíkovi položili ještě pár otázek např. Často se ještě setkáváme s tvrzením, že pes nemůže být v domově seniorů kvůli hygieně, slinám, chlupům… Setkal jste se i s touto námitkou? Jak ji vnímáte vy s ohledem na konkrétní letitou zkušenost?

Pochopitelně že pes vykonávající canisterapii a působící celodenně v zařízení musí být řádně očkován a absolvuje zdravotní prohlídky. V zařízení jsou též vyhrazené prostory, kam pes nesmí, jako je například kuchyně či jídelna. Provoz našeho zařízení musí plnit veškeré hygienické normy, které podléhají pravidelným kontrolám hygienické stanice, a ani z tohoto pohledu jsem se se zmíněnou námitkou nesetkal. Nesetkal jsem se s takovou připomínkou ani od nikoho ze seniorů či rodinných příslušníků. Na obuvi nosíme horší nečistoty, než jsou psí chlupy. Domnívám se, že zde mnohdy chybí spíše jen vůle a odvaha. Často hledáme důvody, proč něco nejde, než abychom hledali způsoby, jak to půjde. Naše zařízení se v tomto smyslu snaží naplňovat pravý význam slova domov, ke kterému živý tvor patří.

Nebál jste se, že velký mladý pes porazí, nechtěně ublíží svou velikostí, vahou, přece jen senioři jsou tak křehcí… Setkal jste se s nějakým problémem, který byste mohl pomoci vyřešit dopředu pro ty, co by chtěli jít obdobnou cestou? Na co se mají připravit, co vědět, co znamená pes trvale žijící třeba v domově pro seniory?

Příběh rotvajlerky Terezky najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 3, ten je k objednání na www.casopisyprovas.cz (v Čr bez poštovnéhoJ) či v elektronické verzi na www.casopispresinternet.cz. Časopis Pes přítel člověka – každý měsíc 100 stran jen za 69 korun. Už 69 let s vámi a o vás!

Neznáte i jiné domovy, zařízení, kde osvíceně povolily a mají „svého“ psa či jiné zvíře? Docházíte někam se svým psem pravidelně na canisterapii? Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz.

Koupit časopis