www.pespritelcloveka.cz

ŠAMPION FRANCIE NENÍ JEN O KRÁSE

V letošních číslech PPČ jsme se zatím věnovali průběhu bonitací pracovních plemen malinoise, velkého knírače, hovawarta a německého boxera. Od bonitace u nás si na skok odskočíme do Francie. Českému zástupci plemene královského pudla se v zemi původu totiž povedlo získat tzv. francouzský homologovaný šampionát. Co to je? Co vše je součástí? Co to pro pudla znamená dál v chovu? Mimo bonitaci se může testovat povaha i přímo v kombinovaném šampionátu. Šampion Francie totiž není jen o kráse/exteriéru. Nejen o tom jsem si povídala s paní chovatelkou Monikou Kalábovou.

Co vše obsahuje homologovaný šampionát v zemi původu plemene, ve Francii, pro královského pudla Coca?
Francouzský šampionát sestává z posouzení exteriéru psa na výstavách, doložení výsledků zdravotních testů a povahového TAN testu (Test d’Aptitudes Naturelles – pozn. red.). Povinností je také mít zpracovaný DNA profil psa, aby nemohlo dojít k jeho záměně. Zní to možná jednoduše, ale získat takové ocenění je mnohem náročnější než dosáhnout na běžný titul šampiona.
Mohla byste popsat cviky z TAN testu a jak si s nimi Coco poradil?
Zvládnout TAN test není pro dobře vychovaného a socializovaného psa nijak složité, pokud se přitom nestane vyloženě něco nečekaného, co by dvojici rozhodilo. Celkem se jedná o šest cviků…
Jakých šest cviků jej tedy tvoří?
Jak moc si ho ceníte a kolik pudlů chovaných v ČR ho již získalo?
Jaké se pro francouzský šampionát dokládají zdravotní testy oproti šampionátu v ČR? A je nějaký rozdíl v posouzení exteriéru pudla v zemi původu plemene a u nás?
Povahové testy – mají smysl, pokud se na ně dá pes připravit?
Máme dnes mít povahové testy na vrozené vlohy nebo na naučené chování, ovladatelnost…?
Vidíte v bonitaci u vašeho plemene prostor pro zlepšení, a pokud ano, kde a proč?
Odpovědi i na tyto otázky najdete v aktuální čísle Pes přítel člověka č. 6. Elektronickou verzi si můžete zakoupit na www.casopispresinternet.cz a tu tištěnou pak na www.casopisyprovas.cz (v ČR bez platby za poštovné).
A na stránce www.casopisyprovas.cz je možnost objednat si i předplatné, což se z mnoha důvodů FAKT vyplatí, či starší čísla, která vám třeba utekla.
A jak byste na tyto otázky odpověděli vy? Jak je tomu u vašeho plemene? A ještě jedno konstatování chovatelky na závěr k možné diskusi – „Pokud budou na výstavách vylučováni agresivní a přehnaně bázliví psi, tak bych za splněný povahový test bez problémů považovala i absolvování samotné výstavy.“

Koupit časopis