www.pespritelcloveka.cz

Tipy na dlouhé zimní večery

Zimní období je tu, brzy tma, zima, na venkovní cvičení za světla se člověk už moc nedostane, ještě že ty kynologické haly přibývají. Ale jak se toho dá využít doma, že nyní více času budeme trávit se psy uvnitř v malém prostoru? V novém čísle časopisu najdete tipy, jak se nejen obedience cvikům věnovat i doma.
Nosetouche – kde jinde se tomuto cviku pověnovat než doma?
Prostor nepotřebujeme, jen pamlsky, ruce, případně klikr. Pracovat můžeme nejen na jeho prvotním učení, kdy odměňujeme dotyky čumáku naší dlaně, ale především výdrž v tomto chování, dokud psa z pozice neuvolníme. Dále můžeme zkoušet na NT psa převádět z bodu A do bodu B – u levé nohy, u pravé nebo v pozici, kdy psovod couvá a pes jde dopředu. NT si dále můžete cvičit v různých pozicích – sedu, stoji, lehu. Nebo třeba aktivní NT – kdy pes za dlaní vyskočí a zase dopadne.
Sebekontrola – odměna na zemi, odměna v ruce…
Pamlsky, hračka, ale i třeba aporty, dřívka. Na tom všem se dá cvičit sebekontrola, kdy pes vytrvá v pozici, pozoruje odměnu či aport a za klid je odměněn – vyslán pro odměnu či mohu odměnit od sebe. Jedná se o velmi důležitý prvek, kterým lze docílit vylepšení u mnoha cviků, především ale pracuje s klidem psa, který je za klid odměněn, ale tím, jak se soustředí na cíl, je jeho tělo pevné, což můžeme využít například u ovladatelnosti nebo odložení.

Posilovací cviky a práce nožiček – vytvořte pesanovi domácí posilovnu
Panáček – jeden z dalších tríčků, které mohou být pomocí při učení některých prvků v obedienci. Mimoto skvělý posilovací cvik, zkuste si ho pocvičit ze sedu, ale i z lehu a třeba i na nějaké balanční pomůcce.

Manipulace a chování mezi cviky
Dosti opomíjené téma je manipulace. Čtení čipu, dotyky psa při plnění cviku (například pro zpevnění těla), pohyby na vodítku, převádění psa mezi cviky, udržení psa v klidu (tzv. na místě), v době, kdy si připravujete pomůcky, cvičíte druhého psa nebo jen prostě chcete nechat svého psa odpočívat. Tím se dostáváme i k učení klidu obecně, aby když dáme psa někam na místo (klec, podložka, pelech), uměl odpočívat, tedy klecové hry na zimu jsou další dobrou hrou…
Kompletní článek najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 12. To si můžete objednat i v el. podobě na www.casopispresinternet.cz či v tištěné na www.casopisyprovas.cz. Tam najdete i starší čísla časopisu, PŘEDPLATNÉ a nástěnný plánovací kalendář. Ten dostanou stávající i noví předplatitelé ZDARMA s číslem 1 🙂 A jaké cviky, dovednosti trénujete doma se svým psem vy? Pošlete nám foto, návod, tip 🙂 Opět rádi otiskneme co by inspiraci v časopise.

Koupit časopis