www.pespritelcloveka.cz

Tři aktivity, třeba pro vás..?

Závody a zkoušky už běží, přemýšlíte o nové aktivitě? Co takhle zkusit: 1. dva fialové kruhy – puller, 2. obedience či 3. záchranářský výcvik?

Tři z našich pravidelných seriálů nechybí samozřejmě ani v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 5. U pulleru je tématem Honzy Straky průběh závodu, co je třeba vědět, než se postavíte na start? Na co se připravit (sebe i psa), na co nezapomenout? Štěstí přeje připraveným a jistě je škoda zkazit jen svou neznalostí průběhu závodu váš výkon. A část svého článku věnuje Honza i tréninku – umíte psa správně rozcvičit připravit na výkon? A po tréninku zas vychodit a opět protáhnout. A toto téma se netýká přece jen pulleru, ale své místo má mít i u dogfrisbee, agility atd.

ZÁKLADNÍ DOVEDNOSTI i pro běžný život, tak zní název článku, který rozhodně není jen o obedience.

Jedním z témat je třeba – přijímání odměn a práce s nimi

Ono se zdá být velmi jednoduché odměnit psa – dát mu pamlsek nebo hodit hračku. Ovšem často v tréninku situace vyžaduje, aby byla odměna podána určitým způsobem a tím nám hezky zapadla do systému provedení cviku. Je dobré si stanovit povely pro pamlsek a zvlášť pro hračku. Ale nejen druh odměny lze rozlišit povelem, dokonce místo sebrání odměny lze psa naučit. Například jiný povel pro odměnu z pravé ruky, jiný z levé ruky, směrem dozadu za psa, směrem dopředu od psa. Těch míst může být nespočet, dle cviku. Psi jsou schopni to krásně rozlišit, pokud jsou tomu dobře naučeni.

Zároveň je fajn umět s odměnou pracovat. Pamlsek můžu psovi hodit na zem, pro něj to bude trochu jako kořist, vhodné tedy pro situace, kdy ho chci uvést do pohybu. Pamlsek může být umístěný v mističce, to lze využít třeba pro nácvik vyslání psa dopředu. Anebo jen z ruky, což se často používá spíše při klidových cvicích, kdy psa chci mít ve stabilní pozici.

Co se hračky týče, o vhodném typu jsme hovořili již minule, s tím právě souvisí způsob předání hračky. Mohu psovi hračku hodit, ať už míček nebo disk nebo nějaké přetahovadlo. Využívá se třeba při cvicích, kdy je pes dál ode mě a chci ho odměnit ihned, proto hodím. Hračku lze předat z ruky – nechat psa se do ní zakousnout. A pak se s ním přetahovat, to je velmi vhodný způsob hry. Přetahování má rádo hodně psů a je to pro ně skvělá odměna. Snažte se přetahovat tak, aby to psovi nezpůsobilo nějaké zranění (neškubat, jít na to s citem, ráda se přetahuji v úrovni hlavy psa).

Tomuto se říká „zóna odměny“ = místo, kde si pes odměnu vezme.“

Jak naučit psa manipulaci a sebekontrole?

Jak toto cvičí autorka seriálu Saša Křivohlavá se svým borderákem Jimem? A jak toto cvičí jedna z jejich svěřenkyň Evča Boušková?

Psi jsou úžasná stvoření. Jsou to naši kamarádi, naslouchají nám, rozumí nám beze slov a je na nás, páníčcích, dopřát jim plnohodnotný psí život. Když se dílo podaří a psovod je v souladu se svým psem, mohou vzniknout neuvěřitelné příběhy. Jaké to je zachránit díky svému psovi ztraceného člověka? O záchranařině a psích záchranářích jsem si povídala s psovody Ing. Michalem Novákem, Luďkem Radou a Bc. Veronikou Strnadovou.

Můžete nám představit své psy, se kterými se věnujete záchranářskému výcviku?

Michal: V současné době mám svého čtvrtého psa. Po třech malých kníračích, se kterými jsem kdysi dělal výcvik podle národního zkušebního řádu ZMMP a ZMP, jsem si po mnoha letech, kdy jsem se věnoval spíš rodině, pořídil vysněnou border kolii. Je to Ces’t Lachtánek Fast and Foolish a je mu 7 let. Narodil se s defektem předních končetin, které se v prvních týdnech života neuvěřitelně zlepšovaly. Dnes si lidé všimnou, že možná není vše tak úplně ideální, jen když je na to upozorním. Odmalička dokazoval, že to je velký bojovník a zároveň velký pohodář, a to mu zůstalo doteď.

Luděk: Naše nejstarší členka smečky, šiperka HAMM-HAMM OD PRACHOVSKÝCH SKAL (HANIČKA), v květnu oslaví své 13. narozeniny. Trénovaná je na vyhledávání osob v plochách. Šiperka LILITH OD PRACHOVSKÝCH SKAL (LILITKA), 11 let, byla trénována manželkou pro vyhledávání v plochách. Třetí člen naší smečky je šiperka ARRA JALU KAVAR (ARUŠKA), 7 let, trénovaná na vyhledávání osob v sutinách a lavinách. Čtvrtý člen je erdelteriér DUNDEE CLASSIC MYTYS (DANDÍK), 3 roky, trénovaný na vyhledávání osob v plochách, sutinách, v šachtách a štolách, v povrchových a hlubinných dolech, městských kolektorech apod. Pátý člen naší smečky pak šiperka NEAVAL OF THE BLACK MISTERY (ROMÍK), 3 roky, trénovaný manželkou, připravovaný na BH-VT a stopování. Šestý člen je německý ovčák AMEL JALU KAVAR (AMELKA), 3 roky, trénovaná ve vyhledávání osob v plochách, sutinách, NZŘ a IGP. Sedmý člen potom šiperka ZURI OD PRACHOVSKÝCH SKAL (ZURINKA), 3 roky, trénovaná manželkou v noseworku.

Veronika: Záchranařinu jsem začala s border kolií Pandou – Moonlight of Tennant, které bude letos 8 let. A později přibyla do týmu šiperka Aria – Aranka od Štičího rybníka, které budou letos 3 roky.

S oběma se věnuji specializaci plošného vyhledávání, zjednodušeně hledáme lidi, co se ztratí v lese.

Kompletní články a rozhovor najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 5, které si můžete zakoupit i na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné) či v el. verzi na www.pespresinternet.cz.

Koupit časopis