www.pespritelcloveka.cz

VÁNOCE a PES

Tolik úhlů pohledu, zajímavých věcí se nabízí:

1. VÁNOČNÍ BYLINY a koření a PES

Bohatá na antioxidanty je skořice, která má velmi dobré protizánětlivé vlastnosti; je zdravá pro srdce; snižuje hladinu cukru v krvi; zlepšuje funkci mozku; používá se k prevenci nádorových procesů; zlepšuje zdraví zubů a podporuje trávení; tradičně se používá proti bakteriálním, plísňovým a kvasinkovým infekcím. Protože ovlivňuje hladinu cukru v krvi, majitelé diabetických psů by se měli před použitím poradit se svým veterinářem.

Zázvor zmírňuje nevolnost, kašel, bolesti žaludku a zažívací potíže včetně plynatosti. Stimuluje také chuť k jídlu a zlepšuje krevní oběh. Pomáhá při zánětech a bolestech kloubů.

Zázvor nepodávejte psům s poruchami krvácení (hemofilie nebo von Willebrandova choroba) nebo těm, kteří užívají nesteroidní protizánětlivé preparáty-NSAID. Musí být používán s opatrností u psů, kteří měli problémy se žlučníkem, březích nebo kojících fen.

Velmi silný protizánětlivý účinek má lékořice; zklidňuje střeva, svědění a alergie. Dlouhodobé užívání může mít za následek nízký obsah draslíku a vysoký obsah sodíku.

Máta peprná snižuje sekreci hlenu, čímž pomáhá při infekcích dutin a horních cest dýchacích. Má výrazný účinek proti zápachu z mordy psí i lidské. Je také uklidňující na střeva, takže je vhodná pro psy se syndromem dráždivého tračníku nebo trpících plynatostí…

2. POZOR na nebezpečí svíček, esenciálních olejů a syntetických vůní. Advent a Vánoce jsou tradičně spojeny s vůněmi. Pokud pomineme vůni cukroví a všech možných a nemožných dobrot, umocňujeme domácí sváteční atmosféru často také prostřednictvím různých vonných svíček, esenciálních olejů a případně elektrických odpařovačů a difusérů.

Jejich používání ale může skrývat určitá nebezpečí, pokud s námi sdílí domov pes, kočka nebo jiný zvířecí kamarád.

Různé druhy těchto vůní nás mohou opravdu nadchnout a být úžasné, ale pro psy mohou být dráždivé a pro kočky dokonce nebezpečné. Většina těchto sezónních vůní skořice, vanilky, jablek, borovice atd. je tvořena syntetickými sloučeninami, které obsahují škodlivé těkavé organické sloučeniny. Stejně tak esenciální oleje, přestože jde o přírodní látky, mohou být dráždivé nebo škodlivé, pokud nejsou používány správně…

3. Vánoční DÁRKY pro psy

Psi nemohou napsat Ježíškovi, jaké je jejich přání. Je na nás, zda podlehneme pozlátku reklam, nebo zapojíme svůj rozum a věnujeme svému kamarádovi dárky, které jsou opřené o vědecká poznání a na nichž je krásné i to, že většina z nich je zdarma. Zamyšlení a přání MVDr. Milana Štourače. A máme pro vás i tipy na dárky pro štěně, psího sportovce či psího seniora.

4. Vánoční cukroví PRO psa, nikoli POD psa

V předvánočním čase se v každé rodině peče cukroví, všude voní vanilka, badyán, hřebíček. Nechybí ani vůně vanilkových rohlíčků, perníčků a lineckého cukroví. Váš pejsek má každým rokem smutný pohled a loudí, co to jen jde. Avšak pozor, klasickým cukrovím mu spíše uškodíte, a proto jsem na tento sváteční čas přichystala speciální mlsání pro pejsky.

Kompletní články najdete v aktuálním čísle 12. Píšeme o vás, pro vás s odborníky a lidmi, kteří mají rádi psy i lidi. Už přes 60 let! Aktuální číslo, předplatné ke kterému stále ještě dostanete nástěnný plánovací kalendář zdarma si můžete objednat na www.casopisyprovas.cz. V el. verzi pak na www.casopispresinternet.cz.

Foto: Martina Mládková

Koupit časopis