www.pespritelcloveka.cz

Vzhůru do světa BYLINEK

Tak se jmenuje náš nový seriál, ve kterém vám představíme bylinky nabízející mnohé nejen psům, ale i nám lidem:) Nebudou chybět recepty nejen na „zub“, ale i na přípravu domácích mastí, výluhů atd.
Jako první si představíme sedmikrásku chudobku a královnu našich jarních bylinek kopřivu dvoudomou, která se používá jako léčebná rostlina a také jako jarní zelenina v kuchyni. Kopřiva má dnes široké uplatnění a zužitkovat se dá naprosto celá rostlina. Jak kořeny, mladé lístky, tak i kopřivová semínka.
Kopřivové semínko je takový český ženšen. Sbírá se pouze ze samčích rostlin v srpnu a v září. Semínko z kopřiv je vhodné proti vypadávání vlasů, pro zdravou pokožku i nehty. Podporuje správnou funkci jater, žlučníku, prostaty a působí preventivně proti ledvinovým kamenům. Semínka obsahují hodně železa, vitamín C a spoustu minerálů a vitamínů proti únavě. Dají se použít jak čerstvá, tak sušená, například na chleba s máslem, do salátů, polévek i do smoothie.
Semínka jsou vhodná jak pro děti, tak pro dospělé i pro zvířata. Psi budou mít krásnou srst, zdravou pokožku, správnou funkci jater, žlučníku. Doplní také organismus o vitamíny a minerály.
Osvědčila se i při chorobách ledvin, močového měchýře a žlučníku. Mimo jiné je bohatá na bílkoviny a obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, vitamín B, D.
Jak podávat?
Pokud nemáme čerstvé, z kterých psům něco dobrého upečete, tak využijeme kopřivy sušené. Malým psům, to je asi do pěti kil jejich hmotnosti, přidáváme čajovou lžičku do krmiva. Střední psi dostanou už dávku větší, zhruba polévkovou lžíci. Největším plemenům musíme dávku léčivky zvýšit na dvě až tři polévkové lžíce za den. Taková ozdravná kúra by měla trvat zpravidla měsíc. Poté měsíční pauza a postup můžeme ještě zopakovat.
Dalším využitím na zlepšení kvality srsti je výluh neboli kopřivový čaj. Pomáhá také zlepšovat zdlouhavé záněty kůže, seboreu, svědivost. Jak sušit kopřivy? Co je vlastně výluh a jak jej připravit? I to se dočtete. Znáte čaj na oplachování srsti, po kterém se bude krásně lesknout? (A můžete si s ním opláchnout i své vlasy.))
A samozřejmě nechybí ani něco na zub z kopřiv. První recept bude právě ze sušených podrcených lístků a druhý na rychlé psí sušenky, s kopřivovými semínky.
Pes přítel člověka č. 4 k objednání v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz. Aktuální číslo bez platby za poštovné a pozor na těchto stránkách najdete i nabídku předplatného či starších čísel našeho časopisu.
MOC rádi otiskneme i vaše zkušenosti s bylinkami, zajímavé recepty i s představením vašich psích pacientů či strávníků. Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz. Časopis Pes přítel člověka je časopis o vás pro vás již více než 60 let!

Koupit časopis