www.pespritelcloveka.cz

Znáte LAPINPOROKOIRU – věčně ukecaného seveřana?

A POZOR! nemáme na mysli LAPINKOIRU.

LAPINPOROKOIRA je laponský ovčák. Jsou to středně velcí, svalnatí (ale ne těžcí) psi s bohatou energií a bystrým výrazem. Ideální kohoutková výška je pro psy 51 cm a pro feny 46 cm, u obou s tolerancí ± 3 cm. Jsou to velice pracovití, energičtí psi, kteří vyžadují hodně psychické a fyzické aktivity, proto nejsou zcela vhodní jako čistě společenští psi. Doslova oplývají nekonečnou energií a chutí učit se. Toto plemeno je nejšťastnější, když dostane práci a může spolupracovat s člověkem, jsou to vynikající společníci, ale k cizím lidem se mohou chovat nevlídně (ale ne agresivně). Ve společnosti dětí a ostatních domácích mazlíčků jsou mírumilovní a přátelští, ale mimo domov mají tendenci, kvůli svým silným pasteveckým instinktům, nahánět veškerou divokou zvěř. Tito psi jsou známí zejména tím, že jsou hlasití a mají sklony k štěkání či jiným hlasitým projevům při jakékoliv aktivitě či ve chvílích nudy, což je vlastnost, která se nemusí zalíbit vašim sousedům…

LAPINPOROKOIRA (laponský ovčák) X LAPINKOIRA (finský laponský pes)

Kvůli množícím se dotazům týkajícím se sourozeneckých plemen LAPINPOROKOIRA (laponský ovčák) a LAPINKOIRA (finský laponský pes) jsme společně s chovatelkami lapinkoir Barborou Maškovou a Jitkou Bastl Hořákovou (tímto jim ještě jednou děkuji!) sepsaly základní rozdíly. Je samozřejmě nezbytné brát v potaz vliv socializace, výchovy a výcviku. Pokud někdo povede psa již od štěněcího věku k loveckému výcviku a bude v něm posilovat lovecký pud, je jasné, že se bude silně lišit od jedince, který byl od štěněte vedený jako čistě rodinný pes, který bude nejvíc ze všeho milovat „gaučing“.

Kompletní článek i srovnání obou plemen najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 9, které je v prodeji či k objednání na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné) či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis