www.pespritelcloveka.cz

Znáte plemeno BOERBOEL?

Slovo boerboel je složenina ze slov BOER (holandsky farmář/zemědělec) a BOEL (což je obdoba slova pes), doslova tedy farmářský pes. Boerboel patří mezi molossy, velké a silné psy, jejichž historie sahá až do dob dávno před Kristem. Původním posláním dovezených psů byla zejména ochrana majitele a jeho rodiny, nošení břemen a lov velkých šelem, jako například hyen, levhartů a lvů. Psi měli za úkol šelmu dostihnout a zadržet do příchodu pána, který však již často přišel k hotové věci – dokázali tedy přemoci a zadávit soupeře daleko většího, než byli sami. Podmínky k životu byly tehdy velmi tvrdé a přežili a rozmnožovali se opravdu jen ti nejlepší. V této době samozřejmě nebyl cílem čistokrevný pes, ale pes, který byl silný a vytrvalý, naprosto loajální k pánovi, navíc velmi inteligentní, schopný vlastního rozhodování. A jaký je dnes?

Boerboelové jsou velice inteligentní psi, s velkou mírou samostatného rozhodování, kteří si uvědomují svoji sílu. Mezi jejich mimořádné vlastnosti bezpochyby patří skvěle vyvinutá intuice, díky které dokážou neomylně vycítit vztah svého majitele k ostatním lidem. Tato vlastnost jim umožňuje být dokonalými strážci – neomylně poznají, kdy je potřeba zakročit, a pak jsou velmi razantní. Konflikty většinou sami nevyvolávají. Velmi silně je u nich rozvinut teritoriální pud – na pozemek střežený boerboely nemá šanci proniknout žádné zvíře, počínaje kočkou přes ježky až po ptáky. Psi mají tendenci být dominantní, feny jsou v povaze jemnější a jsou víc orientovány na rodinu. Začátečníkům proto psa nedoporučuji, zejména v pubertě může do té doby bezproblémový plyšáček začít zkoušet, co mu všechno projde, a je proto nezbytně nutné nenásilně vymezovat hranice již od štěněte. Na výcvik se boerboelové hodí pouze v míře, kterou si určí sami – nemají rádi dril. Pokud je ovšem výcvik baví, dokážou naplno projevit vlastnosti, pro které byli šlechtěni. V prostředí, ve kterém žijeme, je naprosto bezpodmínečná dobrá socializace od útlého věku – zejména pokud chceme psa jako parťáka.

Kompletní portrét tohoto velmi zajímavého plemene, které rozhodně není pro každého najdete v Pes přítel člověka č. 10, které je ještě stále v prodeji. Děkujeme autorce portrétu, že nám napsala portrét reálný, se zkušeností i porozuměním a láskou a nikoli jen – plemeno je vhodné všude a pro každého…, tak jako tomu mnohdy jinde nejen u tohoto plemene čteme, bohužel. Falešná reklama vedoucí jen k utrpení a neštěstí mnoha psů a vlastně i lidí.

Koupit časopis