www.pespritelcloveka.cz

„Barevný kokr“ co by záchranářský pes?

Vždyť jen málokdo pozná anglického špringršpaněla a tak většinou typ zní – je to barevný kokr. Nu špringršpaněl i ten kokr jsou lovecká plemena psů, tak jaký pak záchranářský pes? Jenže pro Jitku Dědinovou byl anglický špringršpaněl dětský sen. Jak říká: „Ve třinácti letech mi rodiče na mé neodbytné naléhání pořídili štěně černobílého anglického kokršpaněla. Objížděli jsme s ním všechny možné výstavy a tam jsem poprvé spatřila většího příbuzného kokra, anglického špringra. Byla to láska na první pohled a já si už tehdy přísahala, že si ho jednou pořídím. K záchranářskému výcviku jsem se dostala před 18 lety a zcela mě pohltil. Tehdy jsem měla křížence kokra a knírače. Byl šikovný, ale bohužel měl reakci na střelbu. Takže když jsem začala uvažovat o dalším psovi, který by byl pro tento výcvik vhodný, okamžitě mě napadl špringr. Jeho vlastností, které z něj dělají skvělého loveckého psa, lze totiž velmi dobře využít i v záchranářském výcviku. Jeho systematické slídění, které má jako správný slídič v krvi, vytrvalost, urputnost a dobrý nos mu napomáhají při vyhledávání v sutinách či v terénu. Vrozená hlasitost usnadňuje označení nalezených osob. Pro práci dobrého záchranáře ho však předurčuje i snadná ovladatelnost, pohyblivost, velké nadšení pro jakoukoli činnost a neagresivní povaha, ať už vůči ostatním psům, či lidem. Při svém věčném apetitu a hravé povaze je i velmi snadno motivovatelný, což je při tomto druhu výcviku velmi důležitý aspekt. Navíc jeho milý a přátelský vzhled vyvolává i v lidech, kteří se psů bojí, spíše sympatie nežli strach. Pak už jen zbývalo vybrat vhodné štěně.“

A byla to šťastná volba – jak plemene, tak konkrétního štěněte. Vždyť s Garpem z Rohozenských bořin několikrát složila atesty MV ČR i mezinárodní atesty IRO, které psa opravňují k nasazení doma i v zahraničí. Garp ale slavil nemalé úspěchy i na poli sportovním, ať již 3. místem na MS IRO v roce 2012, či titulem Mistra světa družstev FCI v roce 2014. A na posledních čtyřech Mistrovství světa IRO startovala Jitka Dědinová s mladším špringrem Calimérem od Jakubského rybníka – Kubou. Při první účasti v necelých 4 letech skončil na 9. místě, v roce 2017 byl ze 70 psů pátý, v Lublani v roce 2018 jedenáctý a předloni se ve velké konkurenci umístil na 7. místě.

Obsáhlý rozhovor o záchranařině i životě se špringršpanělem najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 2, které je nyní v prodeji či ke koupi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné.

Koupit časopis