www.pespritelcloveka.cz

Brambory jsou pro psy skvělé!

„Není tajemství, že brambory jsou jedna z nejpopulárnějších zelenin v západní kultuře. Mohou však jíst brambory i psi? Klasické tvrzení říká, že nikoliv, psi brambory jíst nesmí. Opak je ale pravda. Jsou tedy nějaké výhody, případně nějaké vedlejší účinky při krmení psů bramborami?“ To je téma, které si zvolil odborník na výživu MVDr. Milan Štourač v Pes přítel člověka č. 8, které si ještě stále můžete zakoupit v obchodech. (Mimochodem, najdete v něm samozřejmě i oblíbené recepty, tentokráte hned tři 🙂 )

„Brambora, správně lilek brambor, je kulturní rostlina, která pochází z Jižní Ameriky. Konkrétně v Peru, v okolí jezera Titicaca, byla pěstována již před osmi tisíci lety. Konzumuje se zralá hlíza, ostatní části rostliny jsou jedovaté.

Psi se oddělili od vlků, ale stále patří mezi masožravé šelmy a jsou tak předurčeni ke žvýkání masa a kostí, nicméně rostliny mohou tvořit část jejich jídelníčku. Přestože je spotřeba rostlin a zeleniny, včetně hlíz, u divokých vlků velmi nízká (0,1 až 3 % celkové stravy) (Bosch a kol., 2015), jsou hlízy lepším zdrojem škrobu než obiloviny a blíží se lépe ke stravovacím zvyklostem těchto zvířat ve volné přírodě. Psi stejně jako vlci nepotřebují sacharidy ke svému životu, ale na rozdíl od vlků jsou psi k trávení sacharidů lépe vybaveni.

Brambory jsou pro psy bezpečné a mohou psům poskytnout některé zdravotní výhody, pokud jsou pravidelně krmeny v moderním stravování jako součást zdravého stravovacího režimu. Navíc jedním z rostoucích trendů na trhu s krmivy pro domácí zvířata je výroba diet s nutričním složením blízkým složení stravy vlků a divokých psů. Firmy upouštějí od používání zrnin a jako zdroj sacharidů používají škrob z hlíz, jako jsou brambory… Jak je upravit? Jako roli hrají dnes brambory v krmivářském průmyslu? A co třeba batáty?

Vše v Pes přítel člověka č. 8 🙂

Koupit časopis