www.pespritelcloveka.cz

Jak na přivolání?

To je téma hned dvou našich článků a autorů v aktuálním čísle Pes přítel člověka.

 1. NÁSLEDUJ MĚ aneb civilní přivolání do směru pohybu psovoda J

Krok za krokem, foto za fotem

Tento přivolání tvoří přivolání do směru pohybu psovoda s neuvěřitelnou energií, psy to velmi baví, a když budete trénovat na trávě, budou lítat drny J.

 • Vše, co učím, učím na potravu, teprve postupem času mohu cvik generalizovat, využít hračky nebo v lese šišky J. Takže v první fázi budete potřebovat větší kousky potravy. Já ráda využívám větší typ granulí (ale určitě poslouží i jiný typ žrádla, který je dostatečně dobře vidět).
 • Cvik učím na ploše, kde pes odměnu dobře uvidí.
 • Tento cvik psa učí co nejrychleji běžet směrem za psovodem.
 • Na upoutání pozornosti psa buď oslovím, ale pakliže pes na jméno nereaguje, použiji z počátku třeba písknutí nebo jiný „emotivně nepodbarvený“ zvuk. To využívám u psů, kteří mají chybně propojené své jméno a už něco řeší.

1. fáze:

 • Nechte psa sledovat vaší přední část těla (obvykle používám výraz dvanáctka – představte si ciferník hodinových ručiček, a pokud jste středem před čelem, máte dvanáctou hodinu).
 • Uchopte větší granuli nebo kus potravy, které pes uvidí.
 • Praktické je mít v druhé ruce kontrolu – zásobu potravy.
 • Pes sleduje kousek potravy (odměny).
 • Pokud krmení máte v pravé ruce, odhoďte potravu doprava, cca 2–3 m.
 • Linie odhození by měla být 90° od předních nohou psa.
 • Když pes žere, vezměte do levé ruky kus potravy, ruku zvedněte, opět tak, aby ho pes nemohl přehlédnout.
 • Jakmile pes krmení ze země dožere, zaujměte pozornost zvednutou levou rukou s potravou a opakujte celé doleva.
 • Prohození ve statice opakujte cca 2–3 pokusy na každou stranu.
 • Pes běhá jakýsi člunkový běh.
 • Hlídejte si jen, aby potrava padala v linii běhu psa, pes by neměl běhat směrem k vám.
 1. Přivolání v OBEDIENCE

Ať už se jedná o provozní poslušnost, cvik v kynologickém sportu, či nějakou disciplínu na sranda závodu, vždy je hlavním cílem dostat se k psovodovi nejkratší a nejrychlejší cestou. Provedení se pak různí dle řádu nebo propozic.

V tomto díle se zaměříme na učení cviku dle tříd OB-Z a OB1. Na zastavení v přivolání si vyhradíme samostatný díl.

Tento cvik se dá považovat za tzv. samoodměňovací, pes se odmění tím, že běží, navíc směrem k páníčkovi. Řada psů má právě běh jako vlastní potěšení.

1) Reakce na povel a tempo

Protože cílem je výborné tempo a pohotová reakce, doporučuji touto fází začínat. Ideálně když máte pomocníka, který vám pejska podrží, vy od něj odejdete na vzdálenost a ve spojení s povelem a následnou motivací pejska přivoláte. Pro zvýšení rychlosti můžete od pejska utíkat, mít připravenou odměnu v ruce – hračku či pamlsek – a vše střídat – někdy od pejska utečte, někdy jen odejděte v normálním tempu. Někdy se k němu postavte čelem, volejte a poté mu ve směru od něj začněte utíkat, aby vás dohonil. Jindy zase stůjte až do jeho přiběhnutí, aby si příliš nenavykl na váš pohyb a neočekával ho pokaždé. Někdy odměňte ihned po přiběhnutí, jindy se nejprve radujte, použijte sociální odměnu a až poté mu dejte hračku nebo pamlsek.

Pokud nemáte pomocníka, lze tuto fázi trénovat například tak, že psovi odhodím směrem od sebe pamlsek (větší, aby lépe létal a pes ho lépe našel), mezitím odejdu či uteču na požadovanou vzdálenost a pokračuji stejně. Tak se dá použít třeba i miska s pamlskem, na kterou psa vyšlu.

Vzdálenosti se mohou různit – dle věku, velikosti psa, pokročilosti, náročnosti prostředí.

Co vše v článku najdete? Provedení cviku dle řádu, Povelová technika, Učení cviku ve třech fázích, Rušivé vlivy prostředí a vzdálenosti

Ač na pohled cvik vypadá jednoduše, nemusí to tak být. Je dobré si tento cvik rozdělit do čtyř částí, trénovat je zvlášť a následně spojit, poté střídavě fáze opět rozdělovat a zase spojovat. Vše proto, aby pes neprováděl cvik neustále dokola ve stejném znění, z čehož může vzniknout řada chyb ze stereotypu a předvídání.

Oba články, a mnohem více, najdete v Pes přítel člověka č. 9. Objednat si ho můžete na www.casopisyprovas.cz, kde jsou k objednání i starší čísla a předplatné časopisu. Elektronickou verzi časopisu pak najdete na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis