www.pespritelcloveka.cz

Je rozdíl mezi cílenou odměnou a lákáním

I to říká Vanda Říhová, která pro vás pravidelně připravuje návodné články na zajímavá témata ze života se psem. Pracuje se psy denně v útulku a i příběhy těchto psů, práce s nimi vás zaujaly.

Vando, jednu dobu jsme často slyšeli „diagnózu“ – můj pes je dominantní, pak přišla éra dominantních psů a nyní je každý druhý reaktivní. Co dle tebe toto slovo označuje, zahrnuje a jak je to s četností výskytu reaktivity u psů?

Dominantní pes je vyrovnaný pes, dle mého názoru J. Dominance je jen prosazení si nějaké své touhy/zájmu a i submisivní pes může v některých interakcích dominovat jinému J. 

Reaktivní pes jen rychleji reaguje, než myslí, musí se naučit určitému sebeovládání. Určitá reaktivita je přece v psích sportech žádoucí, pokud chceme, aby pes rychle plnil povely, zadržení pachatele apod. Lidi si neumí s touto vlastností poradit, zvlášť pokud chtějí klidného společníka na procházky. Tito psi se často i snadno tzv. přetáčí a může docházet nejen k nevhodnému chování, ale i k pokousání, protože ten pes se nenaučil pracovat se svými emocemi, nadšením a majitel mu nedokázal vysvětlit, co má dělat jiného. Strávila jsem dost času na cvičáku a u pracovních psů mi přijde toto zcela žádoucí a přirozené. Navíc tito psi lační po práci, pokud jejich mozek nedostává potřebné stimuly, nudí se, něco jim v jejich životě chybí – práce J. Jak jsem už zmiňovala, já mám tento typ psů ráda, sice musím myslet dopředu, ale je mi to příjemnější než na psa čekat – moji psi reagují na vše okamžitě, takže musím myslet trochu dopředu a reagovat o chlup dříve než oni J.  Časem si vše ale sedne, pes se vychodí a naučí se zvládat své nadšení, pokud s tím majitel pracuje… majitel se také naučí reagovat včas, dříve než pes, je třeba společně nasbírat zkušenosti.


Další metlou dnešních dnů je u psů separační úzkost – co si pod tím představit a proč jsme o ní dříve tak neslýchali?

U separační úzkosti dle mě souvisí vše se vším, je to i o sebevědomí psa, pocitu bezpečí, stejně tak o majitelích, kteří psi v jejich závislosti podporují, ať už vědomě, nebo nevědomě. Často nám lidem dělá dobře, že nás náš pes pronásleduje, a svými reakcemi tuto  aktivitu podporujeme. Pak nám je samozřejmě pejska líto a pes si zvolí za svůj celoživotní cíl si nás hlídat na každém kroku, a pokud nejsme nablízku, je nešťastný. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč psi s tímto problémem třeba v autě bez problému vydrží? J Pak jsou tu i jisté predispozice, přece jen pes je společenský tvor. Tak či onak se psy, co dokonce skončí v útulku kvůli tomuto problému, také hodně pracujeme zpočátku, osvědčilo se nám využití hlavolamu, trénink poslušnosti apod., unavený pes je hodný pes a vhodným cvičením se mu zvyšuje sebevědomí, včetně toho, že po nějaké době mu jednoduše můžeme říct, ať nevyvádí, že jeho chování se nám nelíbí, vrátíme se, tak ať z toho nedělá vědu J.

Samozřejmě někdy je toto řešení opodstatněné, jen v mnoha případech mám pocit, že se lidi snaží udělat ze svých psů něco, co nejsou, aby opět neměli pocit selhání.

Odměňovat psy pamlsky – ano, či ne?

Za mě ano, trénink jde rychleji, snadněji vysvětlím, že „teď je to dobře“, ale vše má svá pravidla a je rozdíl mezi cílenou odměnou a lákáním. Lákání je cesta do pekel a člověk by měl s pamlsky pracovat tak, aby je v budoucnu nepotřeboval. Je třeba si vybudovat se psem i vztah a pracovat s vnitřní motivací, nejen s tou vnější, což jsou hračky i pamlsky.

V aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 6 najdete kompletní rozhovor a navíc ještě jeden článek od Vandy s názvem – I to může být život pejskaře aneb o setkání s majitelem psů, které skončilo až fackou. „Psy jsem odháněla nohama i rukama, nemyslím si, že jsem v tom byla nějak moc úspěšná, jednoduše byli dva, každopádně mé počínání zastavil úder otevřenou dlaní, lidově řečeno facka, od majitele psů.

Elektronickou verzi si můžete zakoupit na www.casopispresinternet.cz a tu tištěnou pak na www.casopisyprovas.cz (v ČR bez platby za poštovné). A na stránce www.casopisyprovas.cz je možnost objednat si i předplatné, což se z mnoha důvodů FAKT vyplatí, či starší čísla, která vám třeba utekla. Těšíme se na vaše reakce, názory, fotografie, příspěvky do soutěží – vždyť tenhle časopis s námi tvoříte již přes 60 let!

Koupit časopis