www.pespritelcloveka.cz

Listování novým číslem, aneb co vás v č. 12 také čeká?

Podíváme se, co znamená – pro chovatele i fenu druhý měsíc života štěněte
Štěňátkům je zhruba měsíc a začíná s nimi být pořádná legrace (a starosti 😉). Já jim v tomto věku začínám pomalu ukazovat svět „tam venku“, tedy na zahradě. Nastává i čas pomalu s nimi seznamovat zbytek smečky. Mám fenky, které, dokud plně kojí, nepustí ke štěňatům žádného z dalších členů smečky, a ostatní feny to dokonale respektují. Takže ani nemusím nechávat zavřené dveře a psí máma si může kdykoliv odskočit na venčení. Ale kolem pátého týdne už štěníci lezou i mimo pelech a máma přestává být přehnaně ostražitá. Je krásné pozorovat, jak se všechny domácí fenky chovají k malým štěňátkům zpočátku něžně až ostýchavě. Postupem času, čím jsou štěňata hravější a pohyblivější, se dospělí zapojují do hry, která je někdy dost drsná. Kolikrát už jsem s hrůzou letěla na zahradu, když nějaké štěně začalo řvát, jak když ho vraždí, a ono to tak doopravdy i vypadalo. Vždycky mě zarazila netečnost psí mámy. Brzy jsem zjistila, že perfektně pozná, kdy štěně vříská v zápalu hry a ve skutečnosti se mu nic hrozného neděje a kdy mu některá z fen skutečně, třeba i nechtěně ublížila. Od té doby už se nenervuji, vím, že psí mámy prostě poznají, kdy jde o vážnou věc a kdy ne. Prckové jsou ve věku, kdy si dobře vtiskávají vše, s čím se setkají. A co dál?

Proč krmíte BARFem? Ptáme se často našich čtenářů a nyní vám představíme početnou a zajímavou psí smečku a zkušenosti s BARFem jejich paničky.
Momentálně máme sedm psů. Kokršpanělku Roxy (12 let), jezevčici Philly (5 let) a pět špringrů, Kaya (4 m.), Thea a Apollo (14 m.), Gyda (4 roky), Portos (6 let). Co mě vedlo právě k plemeni anglický špringršpaněl? Můžu říct, že špringr je takový kokr na vyšších nohách, a právě to byl jeden z důvodů. Velikost a výška je u nich oproti kokrům výhoda především v myslivosti, hlavně v těžších terénech nebo ve sněhu, kde mají bohužel kokři problém, tak jako u aportování těžší a větší zvěře. Samozřejmě existují kokři s velkým zápalem do práce, kteří i přes menší tělesnou stavbu zvládnou i to, co větší psi, ale v globálu, i co se týče kynologických sportů, jsou prostě vyšší a atletičtější psi, minimálně pro mě, lepší. U špringra také aspoň z poloviny odpadá náročná práce se srstí, samozřejmě je potřeba taky náležité péče a úpravy, ale není to tolik náročné jako u kokrů. Jak a proč krmíte vy?

Otevřeme i dvě neveselá témata – srdeční onemocnění u psů a příběh úspěšného agi závodníka Bena, u nějž byla diagnostikována rakovina
Chtěla bych se s vámi čtenáři podělit o životní událost, velký zlom v mém životě s Benem, který je již 9 let mým životním parťákem. Pes, který mě toho hodně naučil a se kterým jsem toho hodně prožila. Beníka jsem dostala, když mi bylo 11 let. Od malička jsme spolu dělali různé aktivity, jedna z nich byla agility. V tomto sportu jsme se dvakrát kvalifikovali na mistrovství Evropy mládeže. Beník je anglický kokršpaněl, což je lovecké plemeno, takže jsme si spolu splnili i barvářské zkoušky, a dokonce má za sebou i úspěšnou dohledávku postřeleného divokého prasete. Musím zmínit i jeho mírumilovnou povahu, se kterou jsme se zúčastnili canisterapeutických zkoušek, kde obstál na plný počet bodů, a společně jsme docházeli do školek pro děti a do domovů pro seniory.
Stalo se to v listopadu 2021, když mě odpoledne napadlo prohlédnout Benovi anální žlázky, zda v nich není náplň, občas s tím měl Beník problém, ale zas ne tak často. Něco mě ten den prostě „oslovilo“. Nahmatala jsem malou, tvrdou bulku velikosti borůvky, věděla jsem, že tvrdé bulky nejsou nic dobrého, tak jsem šla k veterináři, který odebral vzorek na cytologické vyšetření. Byl to nádor. První, co se odehrálo v mé hlavě, bylo, co teď. Umře?
Máte doma psího kardiaka? Co ej dobré vědět, na co se připravit? Jak velké šance jsou dnes u léčby rakoviny u psů? Máte zkušenost, napište nám a pomožte tak jiným majitelům, kteří možná právě teď zažívají těžké chvíle…
Tyto kompletní články a mnohem více najdete na 100 stranách aktuálního čísla Pes přítel člověka č. 12, které je právě nyní v prodeji. Objednat si jej můžete v el. podobě na www.casopispresinternet.cz či v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz. Tam najdete i starší čísla a možnost objednání předplatného – pozor, stále ještě s nástěnným plánovacím kalendářem zdarma.

Koupit časopis