www.pespritelcloveka.cz

Můj pes sežral krtka…

Můj jezevčík již mnohokrát ulovil krtka, ale v poslední době vždy svůj úlovek sežere. Kamarád se směje a říká, že je to pro psa přirozené, ale nejsem si jist. Může to být pro něho nebezpečné?

Tak zněl zajímavý dotaz pro MVDr. Milana Štourače. A obsáhlá odpověď určitě zaujme a možná překvapí.
„Ano, psi loví kořist, mnohdy k tomu ani nejsou vedeni. A světe, div se, někdy ji potom sežerou. I když to zní možná zvláštně, chováme masožravou šelmu se sklonem k mrchožroutství . Téma vašeho dotazu může u některého majitele vyvolat nadšení, u jiného zděšení. Nadšeni mohou být příznivci přirozené stravy, zvláště ti, kteří vyznávají tzv. „model kořisti“. Zděšeni budou majitelé, kteří jsou dnešní dobou přesvědčeni, bohužel, že pes nesmí kromě granulí a „kapsiček“ žrát nic jiného. Jako vždy pravda bude někde uprostřed.

KRTEK – představuje pro psa nějaké nebezpečí?

Psi, kteří jsou zvyklí přijímat syrovou potravu, nebudou mít pravděpodobně při zkonzumování krtka žádné trávicí potíže na rozdíl od psů, jejichž trávicí trakt je zvyklý pouze na průmyslovou stravu. U nich lze předpokládat, že se jejich organismus nové „pochoutky“ zbaví jejím vyzvracením, případně se u nich objeví více nebo méně intenzivní průjem.

Krtek obecný sám o sobě nepředstavuje pro psa nijak významné nebezpečí, ale může být prostředníkem, který může na psa přenést některá onemocnění z jiných organismů….
Ps:
Krtci jsou v některých kulturách považováni za pochoutku. Mají jemnou oříškovou chuť a lze je připravit různými způsoby, včetně vaření, vaření v páře, pečení, smažení nebo grilování.

Další článek z oblasti výživy se jmenuje:
Znáte „fontánu mládí“ – spermidin?

Spermidin je velmi speciální látka, která patří mezi jedny z nejintenzivněji studovaných mikroživin, s více než 14 000 studiemi ve vědeckých databázích. Spermidin je zvláště běžný v rostoucích buňkách, tj. v buňkách klíčících semen, rostoucích mláďat, ale také ve svalových buňkách, které se regenerují a tvoří po cvičení a regeneraci červených krvinek po jejich ztrátě. Spermidin podle vědců zastavuje procesy stárnutí buněk, podporuje růst vlasů, chrání před demencí a rakovinou, a dokonce prodlužuje život. Spermidin se postupně stal „zázračným lékem“, i když dosud neexistuje ve schválené lékové formě, ale pouze jako doplněk stravy. Extrakt z pšeničných klíčků se spermidinem je schválen jako nová potravina a může být prodáván pod názvem „extrakt z pšeničných klíčků s vysokým obsahem spermidinu“.

Oba kompletní články najdete v Pes přítel člověka č. 4 to si můžete objednat nyní na www.casopisyprovas.cz (v Čr bez poštovnéhoJ) či v elektronické verzi na www.casopispresinternet.cz. Časopis Pes přítel člověka – každý měsíc 100 stran jen za 69 korun. Už 69 let s vámi a o vás!
NA co byste se zeptali MVDr. Milana Štourače z oblasti výživy psa VY? Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz.

Koupit časopis