www.pespritelcloveka.cz

NOVÝ seriál o výchově štěněte KROK za KROKEM!

Perkunas aneb život štěně evropského saňového psa.

…První den bez sourozenců pro Perka nebyl utrpením, naopak zrušili jsme ohradu v obýváku a má větší rozběh. První, na co se začínáme soustředit, je venčení a odpočinek. Perk má svou boudu, ve které už první noc spí. Přes den vybíháme pravidelně venčit co dvě hodiny minimálně. Nějaká ta loužička bude doma ještě dlouho, ale přesto kdykoliv vyběhneme, čůrá. Krmíme zatím jen z ruky. Perk žere granule. Přirozený instinkt nažrat se Perkovi nechybí, nicméně stejně stále využívám i krmení v konkurenci. Zároveň se tak Perk učí počkat si, až na něj dojde řada. Pochopil to velmi rychle. Já už musím chodit po „mateřské“ do práce. Nastavujeme režim, že když my pracujeme či chodíme do školy, on stejně jako ostatní psi odpočívá v boudě. Každý z našich psů má doma svou boudu, což je jejich jediný majetek. Vše ostatní je naše a tak k tomu přistupujeme. Díky mé nepravidelné pracovní době se musí Perk stejně jako ostatní naši psi přizpůsobit. Ráno vstávám mezi 6. a 7. hod. a psy venčím. Někdy mají psi vycházku dopoledne, někdy odpoledne, někdy večer. Když nemám čas, tak na vycházku nejdou a musí jim stačit zahrada. Díky nepravidelnosti si naši psi nemají šanci vytvořit stereotyp, tudíž přijímají vše tak, jak jim to dávkuji já, a nemají tendenci si vynucovat očekávanou činnost. Perk občas v boudě zkouší protestovat. Neřeším to, nevšímám si ho a jeho vynucování ignoruji. ..

…Každý týden se pokouším vyrazit na krátkou „socializační vycházku“ mimo bydliště a tam ho nakrmit. Tento týden jsem zvolila mou oblíbenou lokalitu, klidnější park nedaleko centra Liberce. Perk intenzivně nasává podněty, ale reaguje na mě a ochotně žere. Nelíbí se mu, když někdo jde přímo proti němu. Vím, že toto chování je pro malé štěně velmi nepříjemné a hned ustupuji kousek stranou. Perk se okamžitě uklidní, ochotně žere…

…Situace, kdy Perk má tendenci drobně reagovat na podnět, který se mu nezdá, nereaguji „uplácením“ krmením, ale snažím se zachovat, tak jak bych od něj očekávala, ustoupením a vyhnutím se. Proč psa nekrmím, je prosté, nechci, aby si propojil situaci, která se mu nezdá, se žrádlem. Často tyto situace mají za následek, že si pes myslí, že pokud mu nabídnete krmení, máte snahu s ním manipulovat…

Kompletní článek i s fotografiemi naleznete právě nyní v Pes přítel člověka č. 4, k objednání v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz . Aktuální číslo bez platby za poštovné a pozor na těchto stránkách najdete i nabídku předplatného či starších čísel našeho časopisu.
Časopis Pes přítel člověka je časopis o vás pro vás již více než 60 let!

Máte doma štěně a nevíte si s některými situacemi, reakcemi rady? Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz, zodpoví vám je autorka seriálu Pavlína Bohunová.

Koupit časopis