www.pespritelcloveka.cz

Osina

Osina – nenápadná, ale velmi bolestivá a nebezpečná záležitost. Je opravdu dobré vědět, co osina je, co dokáže a jak ji u psa rozpoznat…

„Řada druhů jednoletých trav má obaly svých semen zakončené tzv. osinou. Jde o štětinovitý výrůstek, který je drsný a tuhý, často delší než jeden centimetr. Osiny, kromě toho, že slouží k ochraně semen, slouží také u některých rostlin k podpoře rozmnožování. Proto je uzpůsobena tak, aby ulpívala na předmětech a s každým dalším pohybem se zavrtávala hlouběji do předmětu. Pro svůj ostrý hrot a jedinečný pohyb, vždy pouze vpřed, nikdy zpět, způsobují osiny nepříjemné problémy divokým i domácím zvířatům, včetně psů. Kvůli svému osrstění jsou nejčastějšími návštěvníky ordinace v souvislosti s osinou kokršpanělé a pudli.

Osiny zachycené v srsti mohou velmi rychle migrovat, pokud nejsou odstraněny. Nejčastější cestou jsou tlapy a uši, ale nejsou uchráněna ani další místa těla, včetně tělních otvorů.

Pokud se osina dostane do těla zvířete, nebývá snadné ji najít. Její přítomnost však může být patrná prostřednictvím různých symptomů, v závislosti na její lokalizaci.“

Během sezony osin si všímejte příznaků, které vám podle jednotlivých částí těla psa popsal MVDr. Milan Štourač v Pes přítel člověka č. 9, toto číslo je v prodeji poslední týden!

Koupit časopis