www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 11/2014

Listopadové číslo Pes přítel člověka je tady!

Podzimní čas je tak trochu nostalgický pro nás všechny – připomínáme si naše blízké, a s tím v nemalém souvisí i téma měsíce, kterému se věnujeme v našem časopise. Co se mnohdy odehrává v majiteli psa, který se dozví, že je jeho psí kamarád nevyléčitelně nemocen a jeho čas se chýlí ke konci? Podle čeho poznat kvalitu života psa, kdy ještě stojí za něj bojovat? I toto smutné téma patří k našim životům. Ale samozřejmě vám přinášíme množství materiálů jiných – plemenem na tento měsíc je svatobernardský pes – symbol věrnosti, lásky a pomoci člověku. I další díl o etologii od RNDr. Františka Šusty se věnuje chybám, které dělají lidé při výcviku. V reportážích se ohlédneme za MS IPO ve Švédsku, MS německých ovčáků v Německu, MR v agility a flyballu a klubovým výstavám erdelteriérů, švýcarských salašnických psů a saharských chrtů. 

Téma měsíce
Kdy(ž) nastane čas…
 / MVDr. Milan Štourač, CSc. 

Plemena
Strážce z hor svatého Bernarda
 / M. Plundra
(V každém pravém bernardýnovi dřímá duše hrdiny a v historii tohoto impozantního plemene skutečně najdeme řadu slavných a opravdových hrdinů.)
Bernardýn na počátku
Bernardýn je součástí mého života
 / S. Antalíková
Jak vystavit bernardýny? / Ing. L. Brychtová
Míčky jsem musela hlídat, aby je nespolkl / S. Antalíková
Strážcové z hor Evropy a Asie

Chov
Americký kokršpaněl a domácí úprava srsti
 / J. Klenko
Pomůcka pro vystavovatele – kostra psa / MVDr. Milan Štourač, CSc. 
(Skvělá pomůcka pro vystavovatele na Evropské výstavě v Brně)

Etologie
Kde dělávají lidé chyby
 / RNDr. F. Šusta
(Pokud pes provede cvik, kliknete, sáhnete pro odměnu a odměníte, pak je všechno v naprostém pořádku a zvuk klikru byl opravdu tím prvním, podle čeho pes mohl blížící se odměnu poznat. Pokud ale vaše pořadí je sáhnout pro odměnu, kliknout a odměnit, pak klikr ztrácí význam a pes nebude mít důvod ho vnímat.)

Poradny
Myasthenia gravis je autoimunitní onemocnění
 / MVDr. Milan Štourač, CSc.

Veterina
Nemoc, která mi vzala mého Pana psa
 / P. Řežábková
(„Myasthenia gravis – znáte tuto nemoc? Já měla, bohužel, tu „čest“ setkat se s touto nemocí, která se zpočátku tak velmi málo projevuje a obtížně diagnostikuje, u svého psího kamaráda. A není to příběh se šťastným koncem… Na začátku jsem si myslela, že můj německý ovčák Qwint prostě stárne. Qwintovi bylo v červnu minulého roku osm let. Byl to vždy hodně aktivní pes a výrazný obranář, výjimečný pes s chutí do života i do práce. Pětkrát za sebou se zúčastnil mistrovství republiky obranářů a 3x mistrovství republiky stopařů, oboje SKS TART. „ Příběh Pana psa psaný životem a nyní jeho majitelkou…)

Latinské immunitas znamená osvobození od daní / MVDr. Milan Štourač, CSc.
(Co a jak ovlivňuje imunitní systém našeho psa? Čím jej můžeme posílit?  Věděli jste, že normální zdravé zvíře je doslova zamořené různými mikroorganismy. Říká se, že na zdravém zvířeti a v něm je mnohonásobně více mikroorganismů, než je celkem buněk tvořících jeho tělo. Například každý centimetr čtvereční zdravé lidské kůže obsahuje 10 000 až 100 000 bakterií a virů. Není důvod si myslet, že u psa je tomu jinak. Naopak, vzhledem ke způsobu života může být toto číslo mnohem vyšší.)

Reportáž
Byli jsme Tým! 
/ D. Mašková, S. Jansová
(Rozhovory s reprezentanty na Mistrovství světa FCI IPO, které se konalo 11. až 14. září ve švédském přímořském městě Malmö – Martin Plecháček a Antrax Ostraryka, Michaela Kuncová a Jaguar de Alphaville Bohemia, Vítězslav Holan a Fantasia Extra Temperament, Petr Foltyn a Auzzy Ostraryka a Jiří Čejka a Junker de Alphaville Bohemia.)

Pozvánky na akce
Kam se psy? Za psy!

Canisterapie 
Empatická flatí dvojčata Colette a Corinto splnila zkoušku z dospělosti
 / V. Paldusová
Mazlení je oblíbenou disciplínou bernardýna / S. Antalíková
(Svatobernardský pes jako by byl stvořen pro pomoc lidem. V minulosti byl využíván jako horský záchranář, dnes může najít uplatnění jako canisterapeut. Jeho vlídná a laskavá povaha působí jako antidepresivum a jeho obrovské tělo poskytuje pocit bezpečí.)

Canicross
Sezonu zahájil závod okolo Hradce
 / P. Fochler

Dogfrisbee
Zvítězila border-setří princezna
 / Y. Andrová

Agility
Mistrovství České republiky 
/ Bc. A. Slezáková
Máme vicemistra světa! / Bc. A. Slezáková

Flyball
Hop-Trop vítězně! 
/ J. Kropáčková

Klasický výcvik
Ďábel, který mi splnil sny
 / S. Jansová
(Titul čerstvého mistra republiky ve výkonů kníračů podle IPO3 je jedním z mnoha úspěchů Davida Rohleny a zřejmě titulem posledním pro jeho velkého černého knírače Devila Dennyho Goldest Danubius.)
Nejvíc energie se stafordem potřebujete na zachování klidu / S. Jansová
(Americký stafordšírský pes je atletický a pro mnohé líbivý všestranně nadaný pes, pro jiné zase „krvelačné bestie“ z bulváru. Pravdou je, že více než u jiných plemen, zde platí – vše je jen o druhém konci vodítka než je pes… A koho vám představíme v rozhovoru s jeho majitelkou? Je to stafordšírský teriér a jmenuje se GODDY z Čekynského dvora, nar. 5. 2. 2009, o. Alja z Čekynského dvora, m. Alisha El Sancho, chov. V. Magyaricsová. Výstavy: 5x CAC a Nejlepší dospělý pes. Zkoušky: BH, ZZO, IPO-V, ZM, ZVV1, FPr1, FPr2, FPr3, SPr1, SPr2, SPr3, ZPO1. V soutěži klubu chovatelů AST Nejúspěšnější pes roku v roce 2011 – 2. místo, v roce 2013 – 1. místo. Klubový šampion práce Čr – jako první pes splnil požadovaný počet bodů pro získání titulu a zapsání do PP. Zdravotní vyšetření: Cerebellar Ataxia (NCL-A) Clear – čistý, Doppler test negativní.)

Sebevědomí je nezbytná vlastnost obranáře / L. Mach, m. s.
Při obraně vítěze jásal celý stadion / P. Fürstová
(Mistrovství Německa německých ovčáků neboli BSP (Bundessiegerprüfung), Meppen 19. až 21. září. Poprvé v historii vyhrál mistrovství Německa pes z českého chovu Bolle Ja Na Ka.)

Pasení
Ovčák k ovcím prostě patří 
/ M. Steinerová
(Pasení s belgickým ovčákem – rozhovor s Jitkou Ragánovou
Jaká je stručná historie groenendaela coby pastevce?
„Historie ve vztahu k použití belgických ovčáků pro pasení není podrobně popsaná. Bezpochyby se tato rasa dříve k hlídání, obraně a ovládání stád ovcí používala, najdeme dobové fotografi e i články, nejde však o nijak masově populární plemeno mezi pastevci. Myslím si ale, že i přes dlouholeté šlechtění k jiným než pasteveckým účelům se zachoval vcelku dobrý instinkt k pasení u většiny dnešních zvířat. Proto věřím, že s rozšířením tohoto sportu bude možné pomalu opět rozvíjet toto přirozené využití belgického ovčáka. A protože pro pasení jsou upřednostňováni psi s dobrými nervy, možná to pomůže pozměnit dnešní trend přecitlivělých nervózních belgičáků.“)

Záchranářský výcvik
Vyhledání a označení figuranta v úkrytu bez přímého zrakového kontaktu 
/ Bc. Filip Štrach

Lovecký výcvik
Poprvé na zkoušky
 / A. Krčmářová, J. Smrž

Výstavy
TOP jedinci Alaskan Malamute Klubu ČR
 / L. Juhaňáková
Jedete na Evropskou výstavu do Brna? / Ing. L. Brychtová
(Každoroční evropské i světové výstavy psů FCI jsou obdobou mistrovství Evropy a mistrovství světa v jiných oborech lidského soutěžení. Ovšem letošní Evropská výstava FCI je jiná v tom, že ji máme „u nás doma“. Po 24 letech od Světové výstavy FCI z roku 1990 v Brně jde teprve o druhou tak významnou výstavní akci FCI v naší novodobé historii. Jak si ji užít a co nás na ní čeká?)
Klubová výstava saharských chrtů / L. Srpová
Tradiční klubovka erdelů / S. Hošková
Klubový svátek švýcarských salašnických psů / M. Křivánek

Pejskař Junior 
Třikrát úspěšné mládí
 / S. Jansová

Od každého něco
Řádková inzerce

Šťastný útulkáč
Pes na lékařský předpis
 / E. Legátová
Vyhlášení Šťastného útulkáče
(Soutěž skončila, vítěze najdete v tomto čísle.)

Útulek
Ty jeho oči, když za ním někdo přijde…

Koupit časopis