www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 11/2016

Listopadové číslo PPČ je ve znamení mistrů světa!

Podzimní mistrovství světa IPO a německých ovčáků i MS agility přinesly obrovské úspěchy pro Českou republiku! A nejen o nich však bude nové číslo Psa. 

Tématem měsíce je bydlení pro psa – kotce, pelíšky a klece, a také zamyšlení nad tím, proč má mít pes své místo. Na toto téma najdete tři otázky našich čtenářů a odpovědi Stanislavy Čermákové. Gordonsetr – elegantní plnokrevník je název portrétu plemene, které dostává v tomto čísle nejvíc prostoru, a představíme vám ho také v rozhovorech s jeho chovateli a výcvikáři. Znáte retrívra, který se bojí vody? František Šusta prostřednictvím další modelové situace poradí, co v takovém případě dělat.

Veterina se věnuje cerebelární abiotrofii (CA), čili destrukci mozečku, závažnému dědičnému onemocnění, které postihuje řadu plemen. O tom, že život se spondyloartrózou může být plnohodnotný, zjistíte z  rozhovoru s majitelkou postiženého australského honáckého psa.
Rubrika Výživa přináší komplexní pohled na tuky a oleje v krmení psů. 

Podzim byl bohatý na mistrovství a výcvikové akce, proto přinášíme větší množství reportáží než obvykle. Kromě rozhovorů s účastníky MS IPO v městě Nova Gorcia ve Slovinsku, odkud jsme si přinesli stříbro v jednotlivcích i družstvech, se můžete těšit na report ze závodu O liberecký pohár, ME a MR v dogfrisbee, 1. speciálu velškorgi v dogtrekkingu, závodu Canicross okolo Hradce, závodu v agility Hawaii na Mladcové, i oslav 30 let hovawartů v ČR a SR. Nechybí ani pravidelné seriály o nácviku obrany a treibballu, a samozřejmě reportáže z klubových a speciálních výstav bernardýnů, rhodéských ridgebacků, erdelteriérů, jezevčíků, ruských pasteveckých plemen a shiba inu. Přinášíme také pozvánku na prestižní akci Šampion šampionů ve formě rozhovoru s úspěšným účastníkem této soutěže. 

Téma měsíce
Proč má mát pes své místo? 
/ S. Čermáková 
Tři zdánlivě rozdílné dotazy našich čtenářů mají společného „viníka“ a řešení – pes nemá své určené místo, anebo majitel neví, kdy a proč psa na něj poslat.
Bydlení pro psa nemusí být pod psa / S. Antalíková
Máte psa celoročně venku? Bez kotce to nejde. Pes v bytě také potřebuje své místo – klec, kennelku, matraci nebo košík.

Chov 
Předstřihová příprava psa se zanedbanou srstí
 / I. Lukešová
Tentokrát modelem pro článek o koupání a sušení srsti stála Waikiki Aurea Ytaner, domácím jménem Triss, dvouletá fena středního pudla v barvě fawn (meruňková).
Hovawarti slaví třicetiny! / K. Fejfarová, M. Weidnerová, R. Rakovan
Reportáž z oslav českého a slovenského Hovawart klubu

Etologie
 „Vždyť se nemáš čeho bát, ty srabe!“ 
/ RNDr. F. Šusta
Představme si následující situaci. Krásný mladý retrívří kluk plný energie stojí s majitelkou nedaleko rybníka. Paní má v jedné ruce hračku, kterou pes vyloženě miluje a byl by ochoten jít za ní kamkoliv, jen ne do vody. „Vždyť jsi zlatý retrívr, ty máš vodu milovat!“ říká si nahlas majitelka a snaží se psa dostat za hračkou k břehu rybníka a dále do vody. Jenže tenhle pes, jinak veselý a hravý tvor, vždy asi tak pět metrů od břehu začne být opatrný a chová se, jako by cesta k vodě byla ta největší zrada a past na ubohé zvíře… Jak řešil tuto situaci František Šusta? Dozvíte se v článku.

Veterina
Aktivní psí život se spondylartrózou? Proč ne? 
/ M. Trauškeová
Rozhovor s Markétou Klanduchovou o tomto onemocnění u australského honáckého psa
Rozkošná neohrabanost může být příznakem těžkého onemocnění / MVDr. M. Štourač
Destrukce mozečku – cerebelární abiotrofie (CA), někdy označovaná jako novorozenecká cerebelární kortikální degenerace (NCCD) nebo cerebelární kortikální abiotrofie (CCA), je genetické neurologické onemocnění popisované u psů, koček, arabských koní nebo koní s arabskými předky, krav, ovcí, prasat, lidoopů a také u lidí. U kerry blue teriérů je někdy používáno označení progresivní neuronální abiotrofie (PNA), obecně u chovatelů v USA bývá používáno označení „Tumbling puppy syndrom“ – syndrom klopýtajících (padajících) štěňat.

Výživa 
Tuky a oleje ve výživě psa 
/ MVDr. M. Štourač 
Tuky hrají ve výživě psů hned vedle bílkovin roli hlavní makroživiny. Psi jsou v drtivé většině odkázáni na přísun potravy člověkem, ale pokud mají možnost výběru, upřednostňují potravu s vysokým obsahem bílkovin až do 30 % metabolizované energie, zvyšují příjem tuků a omezují příjem sacharidů, čímž napodobují přirozenou skladbu krmiva – kořisti vlka.

Plemena 
Dogo sardo – hrozivý vlkodlak
 / S. Kučerová
Představujeme neznámá plemena světa
Gordonsetr a další ohaři z Britských ostrovů
Gordonsetr – elegantní plnokrevník
 / Z. Nedavašková
Standard charakterizuje gordonsetra jako „harmonického, proporcionálního a elegantního psa s liniemi těla plnokrevníka. Stavba těla je vyvážená a srovnatelná s výkonným loveckým koněm.“ Víc se dozvíte ve velkém portrétu plemene.
Chtěla jsem velké a chlupaté plemeno, jaké nikdo nemá / S. Antalíková
Rozhovor s dlouholetou chovatelkou gordonů Karolinou Vybíralovou
Gordon je pes pro aktivní lidi / S. Antalíková
Rozhovor s Jiřinou Moravcovou
Můj další pes bude gordon / S. Antalíková
Rozhovor s Olgou Vránovou
Gordonsetr je nikdy nekončící zábava / S. Antalíková
Rozhovor s Eliškou Pavlíkovou

Dogtrekking
1.speciál velškorgi v dogtrekkingu 
/ M. Trauškeová
Reportáž ze závodu v Dolních Jirčanech
Canicross na Biřičce podesáté / P. Fochler
Desátý ročník závodu Canicross okolo Hradce

Pozvánky na akce
Kam se psy? Za psy!

Agility
Jste agilitní samouci?
 / E. Panáčová
Ne každý má možnost trénovat v klubu agility pod zkušeným trenérem s možností pravidelného dohledu nad výcvikem. Ačkoli počet těchto organizací každým rokem roste, stále je dost lidí, kteří agility trénují sami a čerpají znalosti, kde se dá. Také tápete, nebo jen toužíte načerpat inspiraci k vlastnímu tréninku (třeba na zahradě)? Pojďme si říct pár tipů, jak si v těchto případech poradit.
Hawaii na Mladcové / E. Maděrová
Reportáž z prvního oficiálního závodu v ZKO Zlím-Mladcová

Klasický výcvik
O liberecký pohár
 / J. Kolář
35. ročník soutěže psů O liberecký pohár – Memoriál Josefa Velechovského a Rudolfa Bárty – se uskutečnil v sobotu 24. září v areálu Kynologického klubu Liberec – Pavlovice.
Modrásek vicemistra světa je z Čech! / S. Čermáková
Modráskovi alias Fornymu ze Soutoku Sázavy a Honzovi Böhmovi patří druhé místo z nejprestižnější kynologické akce roku – Mistrovství světa FCI IPO! A proč Modráskovi? Protože belgický ovčák malinois Forny má nestandardní modrou barvu kožichu. Modrá je v kombinaci s tím, kdo ji unese, prostě ta nejlepší! Přečtěte si rozhovor s vicemistrem světa Honzou Böhmem a dalšími členy reprezentace Petrem Foltynem a Vladislavem Glogarem, díky kterým skončila česká výprava na druhém místě ve družstvech!
Pokus o útěk figuranta / L. Mach, m. s.
V minulém čísle časopisu jsme si probrali požadavky na tento cvik kladené zkušebním řádem IPO a hlavní zásady nácviku vlastního kousání – zadržení figuranta. Nyní se budeme věnovat dalším záludnostem tohoto cviku při zkoušce nebo soutěži.

Dogfrisbee
Mistrovství Evropy v dogfrisbee
 / M. Trauškeová
Po osmi letech se Mistrovství Evropy v dogfrisbee vrátilo do České republiky a opravdu se vydařilo! Konalo se dnech 9. – 11. září na fotbalovém hřišti v Roudnici nad Labem.
Mistrovství České republiky v dogfrisbee / M. Trauškeová
Reportáž z jubilejního 10. ročníku Mistrovství České republiky

Flyball
Jessi byla fena s obrovským srdcem
 / S. Antalíková
Rozhovor s Markétou Longauerovou

Treibball
Treibballové hry
 / L. Zavoralová
V předcházejících dílech metodiky jsme se zaměřili na výcvik práce s gymballem a přípravu na soutěžní třídy TRB Z – TRB3. Jedinečnost tohoto psího sportu spočívá však v tom, že pořadatelé mohou (a vždy tak doposud činili) zařadit po hlavních třídách treibballové hry.

Dogdancing 
Jak na přeskoky rukou?
 / M. Trauškeová
Názorný fotonávod

Výstavy
Střih pudla je malé umělecké dílo
 / S. Antalíková
Rozhovor s Terezou Vaverovou
Speciální výstava bernardýnů / M. Plundra
Ridgebackové na dvou klubových výstavách / A. Vlčková
Klubová výstava erdelteriérů / S. Hošková
Víkend s 251 jezevčíky / Bc. M. Chodilová
Výstava ruských „medvědů“ / S. Čermáková
Dva dny u Telče patřily shibám / Z. Entlerová
Velké obrazové fotoreportáže z podzimních klubových a speciálních výstav našich spolupracujících klubů

Útulek
Hledají nový domov

Pejsci z útulku Archa při ZOO Liberec čekají možná právě na vás

Koupit časopis