www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 3/2015

V novém čísle PPČ nové seriály pro vás!

Počasí v tomto období je opravdu velmi různorodé a tak jsme i pro vás připravili různé možnosti, – nabídky, co se psem dělat. Je u vás sníh? Ukážeme vám, jak je možné psa naučit označovat figuranta ve sněhu. Ti „bez sněhu“ si mohou vyzkoušet kousat se psem na kůži, jít si s ním zaběhat, anebo zaházet talířem. A pozor začíná nový seriál o agility, který bude mít vždy dvě části – pro začátečníky a pokročilé a už v prvním svém díle vám přináší tipy, které můžete hned vyzkoušet! Stejně tak pokud se vám nechce ven – vezměte si do rukou náš druhý nový seriál a naučte svého psa tančit! A pro chvíle klidu a večery se můžete s námi zamyslet, zda svého psa krmíte správně s ohledem na vývoj jeho kloubů, anebo jakého psa či fenu použít v chovu a proč vlastně? A samozřejmě se seznámit v portrétu plemene a rozhovorech se zkušenými chovateli, výcvikáři a závodníky mnoho nového a konkrétního o rotvajlerovi, životu a práci s ním. Nenechte si toto číslo ujít!

Téma měsíce
Stačí splnění podmínek chovnosti k požití psa/feny v chovu? Kdo z nich a proč by měl skutečně využit? To jsou otázky, které nás zajímaly. 

Jaká má být chovná fena? / MVDr. M. Štourač, CSc.
Jaký má být chovný pes? / MVDr. M. Štourač, CSc.
Kdo má být využit v chovu? / Anketa chovatelů

Plemena
Rotvajler – ušlechtilá duše a velké srdce
 / D. Mašková
Zbarvení a ostražitý vzhled tohoto středně velkého robustního plemene budí respekt. Nicméně pokud nejste zloděj a nechcete se vloupat na území pod dohledem rotvajlera, není třeba se ho obávat, mezi lidmi je to mírumilovný, ovladatelný a reprezentativní společník! – Chcete se dozvědět víc? Obsáhlý portrét plemene s množstvím rozhovorů čeká na vás právě v novém čísle PPČ!
Chov rotvajlerů balancuje mezi pracovní povahou a krásou / D. Mašková
Rozhovor s Jiřím Reizenthalerem
Rotvajler nemá být zbraň / D. Mašková
Rozhovor s Milošem Sedlářem
Získat psa z Německa bylo nemožné / D. Mašková
Rozhovor s  Alenou Buriánkovou
Rotvajler jako láska bez hranic / D. Mašková
Rozhovor Zuzanou Marthalerovou
Nehledět jen na dvacet titulů před jménem psa / D. Mašková
Rozhovor s  Karlem Mošničkou
Rotvajleři jsou skvělí stopaři a obranáři / D. Mašková
Rozhovor s Dášou Macků
Rotvajler je srdeční záležitost / D. Mašková
Rozhovor s Dagmar Mikeskovou 
Bragon bere vše jako hru / M. Bartůšková
Rozhovor s Martinou Bartůškovou 
Sportovka má i mezi rotvajlery své hvězdy / D. Mašková
Rozhovor s Janem Kunclem
Rotvajler je všestranný pes / S. Jansová
Rozhovor s Kateřinou Hájkovou
Jak vystavit rotvajlera / Ing. L. Brychtová
Rotvajler je láska na celý život / D. Mašková, S. Jansová
Rozhovor s Ilonou Procházkovou
Znáte je?

Chov 
Bišonek – bílá sněhová koule
 / Ing. J. Klenko
Domácí úprava bišonka s návodnými fotografiemi.

Etologie
Desatero shapingu podle Karen Pryor
 / RNDr. F. Šusta
Trénink psa cestou pozitivního posilování je vlastně rozhovor složený z následujících slov: CHCI PRÁCI (říká pes) – PODNĚT (dává člověk) – CHOVÁNÍ (dává pes) – BRIDGE (dává člověk) – ODMĚNA (dává člověk, spotřebuje pes). Tenhle dialog se v praxi staví od konce, tedy od dobré odměny přes bridge označující úspěšné chování až k podnětu. Jen ta dvě slůvka „chci práci“ tu bývají přítomna po celou dobu.

Veterina
Kloubní chrupavka je zázrakem dizajnu
 / MVDr. M. Štourač, CSc.
Co je vlastně kloub? Jaká je jeho stavba? Jaké jsou typy kloubů? Co je kloubní výživa? A je pro psy nutná? Co všechno může způsobit úraz kloubu nebo nedostatečná výživa? Jak předcházet problémům s pohybovým aparátem?
Co je dobře a co špatně? / MVDr. M. Štourač, CSc.
Šest minipříběhů – šest různých majitelů má šest čtyřměsíčních štěňat novofundlandského psa z jednoho vrhu. Každé štěně vyrůstá v jiných podmínkách, mají jiný pohyb, krmení, které zhodnotí veterinární lékař a chovatel v jedné osobě. Nenechte si tento materiál ujít!
Máme štěně obříka, a co dál? / S. Jansová
Naše rodina se rozrostla o malé štěně velkého psa. Roste rychle, ba překotně, a určitě ne z vody, a já mám strach. Strach, aby dostával opravdu všechno, co potřebuje pro svůj zdravý růst, zdravé kosti či klouby…
Rakovina – nejčastější příčina úmrtí psa / MVDr. M. Štourač, CSc.
Rakovina je onemocnění, při kterém buňky rostou mimo kontrolu, často napadají okolní tkáně a mohou se šířit (metastazovat) do jiných orgánů. Stejně jako u lidí může mít rakovina u psů mnoho forem.

Agility – nový seriál!
Dejte agility šanci! / E. Panáčová
Proč je agility geniální sport? / E. Panáčová
První postřehy, rady a parkury úspěšné závodnice a zkušené trenérky Elišky Panáčové pro vás! Vyzkoušejte si agility – tipy pro trénink jak začátečníků, tak pokročilých.

Vše je otázkou priorit / S. Jansová
Rozhovor s trenérkou Kristinou Půdovou o závodění s border koliemi. Co třeba radí na nácvik odležení před startem? 

Dogdancing – nový seriál!
Proč tančit se psem? / I. Ištvánková
Začínáme s tancem! Jak na to? Na co dávat pozor? Jak motivovat a odměňovat? Začíná seriál s názornými fotografiemi jednotlivých cviků – tentokrát vás naučíme dva cviky „pravá“ a „toč“.

Canicross 
Ikara baví rychlý běh
 / P. Fochler
Rozhovor s Kateřinou Bluchovou, úspěšnou závodnicí s beauceronem

Dogfrisbee
Jessie je prostě veselá
 / Y. Andrová
Začínáme s představováním závodníků v dogfrisbee s netradičními plemeny. První je fenka irského setra!

Klasický výcvik
Cíle by měly být vysoké
 / S. Hošková, S. Jansová
Rozhovor s Jiřím Zaňákem, úspěšným závodníkem v IPO3 s erdelteriérem, nejen o výcviku, ale hlavně o jeho zkušenostech s králem teriérů – erdelteriérem!
Pokračujeme v kousání na kůži / L. Mach, m. s. 
Seriál o obranách pokračuje dalším dílem – tentokráte, na co dbát při práci s kůží. Například mnohdy můžeme být stále svědky základní chyby – figurant nikdy neměl cpát kořist (kůži, peška, kousadlo nebo rukáv) psovi přímo do mordy!

Záchranářský výcvik
Lavinový výcvik pro pokročilé
 / Bc. F. Štrach
Jak hledat figuranty zcela zasypané ve sněhu? Návodný seriál láká k vyzkoušení, tedy tam, kde máte sníh…

Výstavy 
Šampion šampionů a vystavování 
/ Ing. L. Brychtová
Ohlédnutí za nejprestižnější výstavou a vystavovateli na ní. Reportáž s množstvím fotografií, kde autorka komentuje styl vystavování, oblečení i s radou, co bylo možné zlepšit.

Retrívři 
Flet se snaží člověku vyhovět 
/ E. Žampachová
Rozhovor s Jolanou Pokornou o loveckém výcviku Flet coated retrívra (Black Berry Tercius „U“ (Blekýs), nar. 21. 1. 2010, o. Black Amandas Almost Scary, m. Ike z Vlčích luk. Výstavy: český šampion, český šampion práce, 2x nejlepší pracovní pes roku KCHLS, několikrát CAC, CACIB. Zkoušky: několikrát PZ,SZVP, LZ, ZPR, VZPR (všestranné zkoušky), několikrát CACT, vítěz 2. severomoravského derby, 7. místo na MSR

Koupit časopis