www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 4/2016

Říká se: na Velikonoce něco nového! Co třeba časopis Pes přítel člověka?
Nové číslo Psa je opět nabité informacemi a stojí za to si ho přečíst. Plemenem měsíce je totiž noblesní psí aristokrat – německá doga. Její portrét doprovázený rozhovory a unikátními materiály – s názvy Psychologie německé dogy a Kdy a proč přechází dogy přes Duhový most… jistě potěší i znalce tohoto plemene. Víte co je to Femudlopet? Femudlopet je jeden z nejdelších závodů psích spřežení na světě a naše Jana Henychová je prvním českým musherem, který ho zdolal. U nás najdete velkou reportáž z celého závodu právě pohledem této TOP musherky. Představíme vám další možná nebezpečí číhající na štěně (psa) v bytě. Tentokráte se zaměříme na nebezpečné rostliny a potraviny. Ve veterině se budeme věnovat postrachu všech majitelů psů velkých plemen. Syndrom dilatace a torze žaludku je velmi akutní onemocnění ohrožující život, které vyžaduje okamžitou chirurgickou pomoc veterinárního lékaře! Jaké jsou její příčiny? Která plemena poskytuje nejčastěji a lze ji předejít? Pes, který „na stará kolena zblbnul“ je název dalšího článku v rubrice Etologie s konkrétním příběhem od Františka Šusty. Co poradí majitelce, podle ní „žárlivého“ psa, který po příchodu druhého psa do rodiny štěká a štěká? 
Dozvíte se, zda a jak se dá běhat agility se psem s dysplazií kyčelního kloubu. A můžete se naučit upravovat westíka podomácku. Pokračujeme v seriálech – v agility vám představíme zlepšováky pro vaše tréninky, dogdancing  vám představí zkoušku HtM2 a dozvíte se, jak naučit psa chodit bokem… Treibball přináší reportáž z prvních halových závodů v tomto u nás ještě poměrně neznámém sportu a klasický výcvik pokračuje seriálem o obranách, nácvikem revírování. Rozhodně si nenechte ujít ani zajímavý rozhovor se Standou Vodičkous výmluvným názvem Okruh příznivců německého ovčáka se zřejmě bude i nadále zmenšovat… 
Pokračujeme „ve čtení“ knihy, která se stala legendou, tedy knihy od Dr. V. Eise Pachové práce služebních psů. A chybět nebude ani reportáž z výstavy, tentokráte z prestižní výstavy na americké půdě Westminster, která se konala v únoru už po 140.  
Nechybí samozřejmě ani dopisy od vás, našich čtenářů, vyhlášení výsledků fotosoutěží, videosoutěže, poznávání plemene a představíme vám i témata soutěží nových
Nenechte si toto číslo ujít! Od čtvrtka v prodeji!

Reportáž 
Femundlopet – proklet a poražen (1. část)
 / J. Henychová 
Velká reportáž ze švédského závodu psích spřežení dlouhého 600 km očima musherky Jany Henychové, která ho zdolala se svými sibiřskými husky.

Chov 
Dysplazie a agility 
/ M. Trauškeová
Rozhovor s Kristýnou Schreierovou o agility a borderkách s dysplazií
Domácí úprava westíka / I. Lukešová
West Highland white teriér a jeho domácí úprava krok po kroku
Nebezpečí pro štěně v novém domově / MVDr. M. Štourač, CSc.
V minulém čísle jsme si představili mnohá nebezpečí číhající na malé štěně po příchodu k nám domů, ať je to elektrický proud, nevhodný typ podlahy, saponáty, tabákové výrobky, textilie či léky… Dnes vám představíme další.
Maso můžeme dávat psu jakékoli, ale… / Redakce
Rozhovor s Kateřinou Novosádovou a Milanem Štouračem o všem kolem BARFu

Etologie
Pes, který „na stará kolena zblbnul“ 
/ RNDr. F. Šusta
„Náš Bary býval bezvadný poslušný pes, poslouchal jako hodinky a při tréninku si nikdy nezkusil štěkáním cokoliv vynucovat. Teď je Barymu už devět let, tak jsem si pořídila druhého psíka, Alana. Alan je bezva, funguje úplně stejně, jako v jeho věku Bary. Ale Bary se začal v posledních pár týdnech chovat jako blázen a vtěrka vlezlá… Jak to bude pokračovat? Čtěte další přínosný článek o etologii.

Plemena 
Svátek pro leopardy
 / RNDr. H. Synková, CSc.
EALC/NALC Louisiana Catahoula Show v České republice
Noblesní aristokrat / M. Štourač
Stovky let přes různá historická období až do dnešních dnů je člověk doprovázen pouze dvěma plemeny zvířat, která v sobě snoubí jedinečnou kombinaci síly, hrdosti a elegance. Ušlechtilost teplokrevných koní německých dog osloví každého, jehož srdce a mysl nejsou uzavřeny krásám světa.
Doga a její příbuzní
Doga za to stojí
 / S. Antalíková
Rozhovor s Janou Štětkovou a Marikou Cibulkovou
Špatný figurant může zkazit chuť ke kousání / S. Antalíková
Rozhovor s Evou Dubšíkovou
Doga cvičí pomaleji, zato má „sloní paměť“ / S. Antalíková
Rozhovor s Renatou Hálovou
Jednou doga, navždy doga / S. Antalíková
Rozhovor s Leem Dostálem
Život s dogou / J. Porkertová
Vzpomínání na dvacet let ve společnosti německých dog
Harmonie celku / M. Trauškeová
Rozhovor s Milanem Štouračem
Psychologie německé dogy / M. Štourač
Milan Štourač a jeho úvahy o jedinečnosti tohoto plemene
Kdy a proč přecházejí dogy přes Duhový most… / M. Štourač

Veterina
Syndrom dilatace a torze žaludku 
/ MVDr. M. Štourač, CSc.
O nebezpečném onemocnění velkých plemen a jejich prevenci
Co víme o chrupu psa? / Redakce
Zuby – jak vypadají, jejich funkce a péče o ně

Agility 
Pomůcky a zlepšováky v agility 
/ E. Panáčová, anketa
Máte pocit, že váš trénink něco postrádá? Máte vizi, cíl a koncept, ale k dokonalosti vám přece jen něco chybí? Poradíme vám!

Dogdancing 
Zkouška HtM2 Heelwork to Music 2. stupně
 / I. Ištvánková
Týmy, které se pokoušejí o složení zkoušky Heelwork to Music 2. stupně, musejí bezpečně ovládat osm heel pozic, a to nejen staticky, ale, a to je to nejdůležitější, v pohybu. Pes musí být schopen držet pozici nejen vedle psovoda nebo před psovodem, kdy s ním může udržovat oční kontakt, ale také, což je složitější, za jeho zády. Podrobně si to představíme v tomto článku.
Jak naučit psa chodit bokem? / M. Trauškeová
Docílit toho lze několika způsoby. Víc vám napoví náš fotomateriál.

Klasický výcvik
Co jsou to výběrové soutěže?
 / M. Trauškeová
Každoročně je u nás pořádáno několik výběrových soutěží v různých disciplínách. Ale proč se vlastně výběrové soutěže pořádají a proč jsou pro mnohé vysněnou metou?
Okruh příznivců německého ovčáka se zřejmě bude i nadále zmenšovat… / S. Čermáková
Rozhovor se Stanislavem Vodičkou
Pokračujeme v revírování / L. Mach, m. s.
Pokračování z minulého čísla: Jak motivovat a usměrňovat psa ke správnému obíhání maket a jak se vyvarovat chyb?
Eise znáš? Stopy dáš! 
Další čtení z knihy Dr. V. Eise Pachové práce služebních psů

Pozvánky na akce
Kam se psy? Za psy!

Treibball 
První treibballové halové závody
 / L. Zavoralová, anketa
Historicky první halový závod v treibballu se konal v jezdecké hale v Brně v sobotu 16. ledna a zúčastnilo se ho hned neuvěřitelných 34 závodních týmů ze tří zemí!

Výstavy 
Westminster
 / Ing. S. Foschenbauer
Výstava Westminster jistě není jen otázkou tradice, ale je důležité napsat, že se letos ve dnech 15 a 16. února konal již 140 ročník…

Od každého něco
V boji s plošticami pomáha Rum
 / S. Antalíková
Psi dovedou pomáhat při vyhledávání škodlivého hmyzu v obytných prostorách. Rum je pejsek z útulku a tento úkol zvládá znamenitě – štěnice nemají šanci.

Útulek 
Čekají a těší se na nové majitele

Pejsci z chebského útulku čekají možná právě na vás!

Koupit časopis