www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 8/2015

Srpnové číslo Psa přítele člověka je právě v prodeji!

Léto, prázdniny, dovolená, cestování… k tomu moře volného času, který rádi trávíme se svými čtyřnohými přáteli. Do kterých zemí je cestování se psem problematické, o tom hovoří pokračování z minulého čísla – s jakými plemeny nelze cestovat po Evropě? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi v novém čísle PPČ.
Naše velké téma zní – proč a jak dávat psu pamlsky – a co je vlastně pamlsek? Kde děláme chyby a co mít při odměňování psa na paměti? To se dočtete v obsáhlém a návodném článku. 
Plemenem měsíce je čím dál oblíbenější Chesapeake bay retrívr pro svoji vynikající všestrannou pracovní povahu, o čemž se můžete přesvědčit v portrétu i rozhovorech s chovateli a majiteli, kteří se s jedinci tohoto, u nás zatím méně známého plemene, věnují nejen lovecké práci, ale i agility, záchranářskému výcviku. 
V chovu pokračujeme porodem krok po kroku a dozvíte se, jak můžou psům ublížit obyčejné mouchy. 
Seriál o agility pokračuje odložením a představíme vám vítěze 3. kvalifikačního závodu spolu s reprezentací na mistrovství světa s rozhovory! 
Připravili jsme pro vás dvě velké reportáže – z Mistrovství ČR podle IPO v Roudnici nad Labem a z Mezinárodního mistrovství Českého klubu německého ovčáka v Kroměříži. 
Zavzpomínáme si na letošní světovou výstavu v Miláně a podíváme se na vítěze klubových výstav briardů, irských vlkodavů, pekinézů a japan-chinů. 
Nové číslo Psa je nabité čerstvými informacemi ze světa kynologie, nenechte si jej ujít! Už tento pátek v prodeji!


Téma měsíce
Pozor, ne se všemi plemeny lze bez problémů cestovat do zahraničí!
 / L. Zachová
V minulém čísle jsme se zaměřili na obecné rady pro cestování se psy. Ovšem není pes jako pes a cestování do zahraničí nám to může připomenout. Je mnoho států, kde zákonodárci usoudili, že proti ohrožení obyvatel útočícími psy je potřeba zakročit právní úpravou. Přinášíme vám přehled pravidel pro cestování s tzv. nebezpečnými plemeny psů do některých evropských zemí, které bývají častým turistickým cílem.
Ne každý pes cestuje rád / J. Duben
Cestování pro psa v podstatě znamená stres, a pokud to lze, měl by jej člověk tohoto traumatu ušetřit.
Máme psovi dávat pamlsky? / S. Jansová
Jak napovídá už název – pamlsky, mlsky –, má to být něco příjemného pro psí tlamu našeho kamaráda. Takže ač to mnozí nechtějí slyšet, pamlsek, který psovi nechutná a který nechce, prostě už pamlskem není!

Plemena
Je to retrívr? Není to retrívr?

Fotokvíz pro vás – poznáte všechna plemena na fotografiích?
Chesapeake bay retrívr / Ing. F. Korda, E. Žampachová
Retrívři patří pro svou přátelskou povahu a velkou šíři využití k nejoblíbenějším plemenům psů. Málokdo ví, že je celkem šest plemen retrívrů, z toho čtyři pocházejí z Evropy a dvě z Ameriky. Americkým plemenem uznaným FCI je i Chesapeake bay retrívr.
Byla to okamžitá láska / E. Žampachová
Rozhovor s chovateli a myslivci Janou a Vladislavem Kuchařovými
Nikdy by mě nenapadlo, že budu aktivní myslivec / E. Žampachová
Rozhovor se Zdeňkou Hůzlovou
Líbí se mi osobnost chesapeaka / E. Žampachová
Rozhovor s Janou Smejkalovou
Na parkúru jsou to srdcaři / L. Nováková
Lucie Nováková prozradí, jak se cvičí agility s Chesapeake bay retrívrem

Chov 
Jak pečovat o srst s podsadou
 / L. Navarová
Tak jako nejsou všechna plemena barevně ani velikostně stejná, liší se i složení jejich srsti. Některá plemena jsou totiž kromě klasických krycích chlupů vybavena takzvanou patrovou srstí. Znamená to, to, že delší krycí chlupy doplňuje ještě další vrstva srsti – podsada. Podsada slouží psům jako skvělá tepelná izolace, a umožňuje jim tak lépe odolávat změnám a nepříznivým vlivům počasí.
Jak probíhá porod? / MVDr. M. Štourač, CSc.
Porod feny krok za krokem: co je potřeba vědět? Jak feně pomoct? Kdy je potřeba zasáhnout? Co když štěně nedýchá? Kdy má smysl zachraňovat slabé štěně? Jak poznáme, že je porod u konce? Které skutečnosti nás můžou zaskočit, a jak si poradit? 

Etologie
Vykročit tou pravou nohou
 / RNDr. F. Šusta
„Záchvaty před parkúrem – Existují případy, které se na praktických lekcích opakují stále dokola. Patří k nim i následující tento: „Můj teriér se před startem na parkúr začne točit, štěkat a skákat a přestane teprve tehdy, když mu dám povel k vyběhnutí. Jenže tou dobou už je z toho řvaní tak unavený, že samozřejmě běží špatně – a hlavně ta jeho hysterie před startem se nedá vydržet. On se skoro přetáčí už jen z toho, že parkúr vidí!“ Osobně jsem viděl nejrůznější verze tohoto scénáře, v některých výjimečnějších případech dokonce pes svou majitelku ještě před startem kousl, jindy si vystartoval sám, nebo když dlouho nedostal možnost startovat, začal rýt nosem v zemi. Rozhodně to na mě nepůsobilo jako ideální trénink.
Pojďme se tedy podívat na náš stresový trojúhelník v tomhle případě. Má náš pes odpověď na všechny otázky, které by měly zajistit, že se nepřetočí?“

Veterina
Dotazy čtenářů

Hot spot není pouze možnost bezdrátového připojení k internetu
Muška nemusí být jenom zlatá / MVDr. M. Štourač, CSc.
Všechny mouchy jsou do určité míry obtížné. Nicméně některé mohou ovlivnit život psů víc, než bychom očekávali.

Agility 
Odložení je základ 
/ E. Panáčová
Někteří psi mají perfektní a bezchybné odložení mimo překážky, jakmile však přijdou na parkúr, nervy neudrží. Jak tedy spolehlivě naučit odložení a neřešit celou kariéru to, jestli pes náhodou nevystartuje dřív? Podíváme se na nácvik odložení krok po kroku.
3. kvalifikační závod, a známe reprezentaci! / E. Panáčová
Jak bývá zvykem, třetí kvalifikační závody byly zkouškou pevných nervů, zejména pro ty závodníky, kteří se po prvních dvou závodech ocitli na předních příčkách. Obhájí své pozice, nebo neustojí tlak a propadnou se na nižší příčky? Představíme vám naši reprezentanty, kterým jsme položili několik otázek. 
Agility aneb nikdy neříkej nikdy / S. Malá

Dogdancing
Couvání před psovodem pomocí targetu na podlaze
 / I. Ištvánková
Názorné fotografie vám ukážou, jak na to!
Dogdancingové zkoušky / I. Ištvánková
Co je třeba vědět, než se přihlásíte na svou první dogdancingovou zkoušku?

Dostihy
Vipet má obrovské srdce 
/ S. Antalíková
Představujeme dostihovou vítězku 2014
Connely Brook Toomie Trishel, nar. 3. 11. 2009, o. Mahoney ze Spingbart Gou, m. Jezebel ze Spingbart Gou, chov. I. Kendíková, maj. Mgr. E. Rajnochová. Výstavy: VN, výborná. Dostihy: evropský šampion 2012 Rábapatoma, český vicešampion 2011, vicevítěz Rakouska 2011, druhý vicevítěz Maďarska 2012, dostihový vítěz 2012, 2014 (sprinterky feny), mistryně ČR 2013 (sprinterky feny), mistryně Čech 2011, 2014 (sprinterky feny). Coursing: absolutní vítěz Gadův memoriál 2014 (Rejvíz, sprinter mix). Zkoušky a závody poslušnosti: ZZO (výborný), BH (výborný). Závody dogfrisbee: Connely při své první účasti na mezinárodních závodech byla vyhodnocena jako nejlepší začátečník a objev závodu (31/68, kvalifikace na Mistrovství ČR Brno, 2014)


Klasický výcvik
Antraxovi opět patří první místo 
/ S. Jansová
Mistrovství ČR podle IPO v Roudnici nad Labem
Extrémní závod vyhrál opět Extreme / P. Fürstová
Mezinárodní mistrovství Českého klubu německého ovčáka v Kroměříži – podrobná reportáž a kvalitní fotografie, nenechte si report ujít!
Zvítězil Sandero / Mgr. J. Matušková
Horácký závod boxerů
Proč pes nemá silný zákus? / L. Mach, m. s.
Již víme, že jakákoli změna síly stisku má svoji příčinu, a pokud ke změně stisku dochází, neměli bychom tuto skutečnost přejít bez povšimnutí. Při kousání na místě se nedostatečná síla zákusu nemusí výrazně projevit. Projeví se však v okamžiku, kdy pes kouše na pohybujícího se figuranta. A to tím více, čím rychleji pes naskočí na rukáv nebo klínové kousadlo. Nad příčinou je zapotřebí se včas zamyslet a této skutečnosti přizpůsobit výcvik.

Reportáž
Pastvinský expres
 / M. Dostálová 
Report ze dvou výcvikových akcí vodních prací pořádaných Klubem Novofundlandský pes ČR

Pasení 
Pastevec „s maršálskou holí v torně“ 
/ S. Antalíková
Rozhovor s Josefem Škůrkem, chovatelem velškorgi pembroke a rozhodčím pro pasení

Záchranářský výcvik
Chesapeake to nikdy nevzdá 
/ E. Žampachová
Rozhovor s Klárou Hlubockou o záchranařině s Chesapeake bya retrívrem

Sutinové úkryty pro pokročilé / Bc. F. Štrach
Seriál o záchranářském výcviku pokračuje dalším dílem. Jak vytvořit ideální úkryty v sutinách?

Retrívři
Co vás může čekat, pokud si pořídíte dospělého nevycválaného psa? 
/ E. Žampachová
Rozhovor s MUDr. Kateřinou Vrzalovou, která si prošla se psy cestu od canisterapie po loveckou kynologii. S manželem se věnují lovecké kynologii, canisterapii ale zůstala věrná. Posledním přírůstkem do jejich psí smečky byl dospělý Chesapeake bay retrívr.

Výstavy 
Světová výstava FCI v Miláně 2015
 / Ing. L. Brychtová
Výstava, na kterou se nezapomíná / WDS 2015 očima vystavovatelů
Světová výstava očima českých vystavovatelů a galerie úspěšných psů
Interklub Orient oslavovat / S. Hušková
Jak vlkodavové slavili na zámku / R. Vraná
Briardí barvy půl na půl / M. Domalípová
Fotoreportáže ze tří klubových výstav

Útulek 
V útulku být vůbec nemusejí, protože jsou úžasní

Pejsci z bzeneckého útulku možná čekají právě na vás!

Pozvánky na akce
Kam se psy? Za psy!

Koupit časopis