www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 9/2014

Dva v jednom!

Hned dva portréty  plemene najdete v zářijovém čísle Pes přítel člověka. Jsou to portréty – boloňského psíka a plemene Coton de Tuléar. Pokračujeme velkým tématem z minulého měsíce – zahradou a jejími úskalími včetně první pomoci pro psa.

Úvodník šéfredaktorky Stanislavy Jansové a seriál o etologii RNDr. Františka Šusty je věnován tématu, jak zvládnout stres u veterináře. Začíná nový seriál, který u nás prostě chyběl (a nemyslíme jen v našem časopise) – Ladislav Mach pro nás exluzivně píše seriál o obranách – nenechte si ujít první díl! Přinášíme velkou fotoreportáž ze světové výstavy v Helsinkách, ohlédnutí za mistrovstvím Evropy v agility v Maďarsku, mistrovstvím Evropy ve flyballu ve Francii a mistrovstvím mládeže ČR ve sportovní kynologii ve Zlíně. Zkrátka nové číslo je nabité informacemi ze všech oblastí kynologie a přináší spoustu dalšího zajímavého čtení.

Téma měsíce
Zahrada podruhé…
(herbicidy, pesticidy, hnojiva, kompost – to všechno obsahuje spoustu jedů, které číhají na štěňata i dospělé psy)
První pomoc pro psa / MVDr. M. Štourač, CSc.

Plemena
Znáte bišonky?
Bavlnka z Tuléar 
Jak upravit cotonka? 
Boloňský psík – poklad evropských šlechticů 
Jak vystavit boloňského psíka 

(Boloňský psík a Coton de Tuléar – to je dvojice malých společenských psíků patřících do skupiny bišonků, ze které dýchá starodávná historie. Odkud pocházejí? Co mají společného? Jak je upravit na výstavu? A proč se jim říká „antidepresivní plemena“? Dozvíte se z velkých portrétů, které vám přinášíme na 18 stranách.)


Boloňský psík je balzám na nervy 

(„Páníčku, posaď se, odpočiň si a dívej se, já ti předvedu, co všechno umím. Dovedu žonglovat s míčkem, točit piruety, metat kotrmelce, válet sudy, skákat přes překážky. Pobavím tebe i tvé přátele.“ Takto vnímá poslání boloňských psíků jejich dlouholetá chovatelka a mezinárodní rozhodčí exteriéru Jiřina Volšická, která se kromě chovu a výstav věnuje i canisterapii. V boloňském psíkovi objevila pozitivní vliv, který umí přenášet na nemocné lidi a taky jím dokáže pomáhat svému majiteli zvládat civilizační stresy a hektické tempo naší doby.)

Coton není žádný rozklepaný „gaučák“ 
(Coton de Tuléar může ale být i zdatným sportovcem zvládajícím agility, dogdancing a dokonce klasický výcvik, jaká nás může přesvědčit rozhovor s Lenkou Dostálovou, majitelkou úspěšného cotona Brutuse Chundelaté kouzlo (Tedíka). Zkoušky: HtM1 a DwD1, F1, SA1, SA2, ZOP a ZZO.)

Chov
85. let Klubu chovatelů německých do
g / MVDr. M. Štourač, CSc.

A čas běží dál… 
(Deníček vývoje štěněte den po dni nyní pokračuje od 31. dne věku až po den D – den jejich odchodu od chovatele k majitelům.)

Chovné podmínky – Klub chovatelů anglického mastifa a Welsh corgi a kelpie klub CZ

Veterina
Vzteklina – dříve a nyní
 / MVDr. M. Štourač, CSc.

Etologie
Jak zvládnout stres u veterináře?
 / RNDr. F. Šusta

Canisterapie 
Závod pohledem Stelly 

Agility
European Open je za námi 
Česká republika má nejlepší juniory v Evropě! 

(Jak si vedli naši reprezentanti na ME v maďarském Taszáru?)

Ze Slovenska
Kamenný Mlyn hostil border kólie 

(Reportáž ze závodů agility border kolií u našich východních sousedů)

Coursing 
Nádech exotiky na českých loukách 

(Peruánský naháč na coursingové dráze)

Dogfrisbee
Vzhůru na distanční závody! 

Flyball
Osm českých flyballových týmů na Evropě
 (reportáž z ME ve Francii)

Klikr 
Svět kolem klikru 

(Ve světě kynologie existuje nespočet různých výcvikových a výchovných metod a každý si mezi nimi jistě vybere tu pravou pro něj a jeho psa. Obrovský boom zažívá v poslední době zejména jedna metoda, která může „obyčejným“ pejskařům, připadat jaksi zahalena do pláště z nesrozumitelných cizích pojmů, ale i přes to si tato metoda získala tisíce příznivců po celém světě. Zcela jistě proto, že při jejím správném provedení slibuje úspěch u každého psa, jedno jaké rasy, velikosti, či věku! Brány do světa pozitivní motivace a klikru pro násotevřela Klára Hlubocká, dlouholetá instruktorka výcviku, která pomohla nejen s rozvojem této metodiky u nás, ale ze zahraničí k nám dovezla i spousty dalších revolučních metod výcviku, které se dodnes plně využívají zejména v oblasti záchranařiny!)

Canicross
Malé ohlédnutí
 / P. Fochler

Výcvik malých plemen
Patík je koncentrát síly 

(Paterdalle teriér Enny Srdcové eso, nar. 1. 10. 2007, o. Wochele´s Freddy, m. Kristýnka Srdcové eso, chov. Z. Hodová. Zkoušky: ZOP, ZZO, ZMMP, FPr1. Soutěže: Závod malých plemen Podlešín 2009 – 1. místo ZMMP, 2010 – 2. místo, Chlumec n. C. 2010 – 3. místo, Česká Skalice 2010 – 3. místo, Pardubice 2011 – 2. místo, Celostátní soutěž malých plemen Chlumec n. C. 2011 – 3. místo, Otevřený přebor malých plemen Podlešín 2011 – 2. místo, Mem. J. Trpišovského Praha-Břevnov 2011 – 1. místo, Mistrovství ČR 2012 – 1. místo ZMMP, absolutní vítězka speciálních cviků; vítězka dalších závodů: Podlešín 2009, Trpišovského memoriál 2011, 2012, Pardubice 2012, Chlumec nad Cidlinou 2012, Nehylčův memoriál 2013.Výstavy: Výborná 1. CAC.)

Klasický výcvik
Co je to obrana? / L. Mach, m. s.
(Nedílnou součástí všestranných zkoušek podle NZŘ i podle MZŘ IPO je přezkušování psů v obraně. Abychom se mohli na všestrannou zkoušku přihlásit, musíme svého psa nejprve na tuto zkoušku dobře připravit, a to nejen ve stopování a v poslušnosti, ale i v obraně. Někteří z vás určitě namítnou, že vašeho psa vám připraví figurant, za kterým možná i daleko dojíždíte. Samozřejmě, že figurant hraje v nácviku obrany podstatnou roli, ale úloha psovoda v obraně je nezastupitelná!)

Odborníci vám radí / L. Mach, m. s.
(Odpověď na dotaz čtenáře:  Jaký je váš názor na souběžný výcvik jednoho psa podle zkušebního řádu mezinárodního (IPO) a národního (NZŘ) nebo obedience? Kazí se tím pes? Řeším tento problém se svým psem, chci se věnovat IPO a obedienci a všichni mi tvrdí, že si psa ničím…)

Na psa, jako je Extreme Orex Aykmar, jsem čekal celý život 
(rozhovor s vítězem MR německých ovčáků)
Vzájemná souhra týmů byla podstatná 
(MR německých ovčáků pohledem rozhodčí R. Machové Angelovové)
Na mistrovství světa si chceme zazávodit 
(rozhovor s účastníkem MR německých ovčáků, který se umístil na druhém místě)

Lovecký výcvik
Výcvik v honitbě – práce v lese

(Další díl loveckého výcviku slídičů)

Záchranářský výcvik
Přivykání na rušivé vlivy a specifická prostředí 

Výstavy
Světová výstava psů 2014 byla světová!
 / Ing. L. Brychtová
(Velká reportáž s fotogalerií vítězů skupin a soutěží z svetové výstavy psů v Helsinkách pohledem naší spolupracovnice Ing. L. Brychtové)
Orientálci na Speciálce 
Víkend se stovkou buldočků 
Asijští démoni v zámeckém parku 
Klubové dny se šarpejem 

(Fotoreportáže z klubových a speciálních výstav klubů spolupracujících s našim časopisem.)

Pejskař junior
S dobrými pamlskami alebo hračkami sa dajú robiť zázraky
 (rozhovor o dogdancingu s border kolií)
Mistrovství ČR mládeže ve sportovní kynologii(reportáž z MR ve Zlíně-Mladcové)

Od každého něco
K-9: Řemeslo jako každé jiné
 / Bc. S. Beníšek
(Jak si vede policejní pes v praxi?)

Útulek
Možná čekají právě na vás!

(Psí útulek Zelené Vendolí se nachází kousek od Svitav v Pardubickém kraji, je provozován již víc než deset let městem Svitavy a stará se o nechtěné, opuštěné, odebrané a týrané psy, kterým poskytuje potřebnou veterinární péči a následně se jim snaží najít nové domovy.)

Šťastný útulkáč
Jiný „smrad“, jiná ženská! 

(Soutěž „Šťastný útulkáč“ pokračuje i v září, přinášíme vám další soutěžní příběh.)

Koupit časopis