www.pespritelcloveka.cz

Pokud chci mít ze psa výborného obranáře, pes nesmí s figurantem nikdy prohrát!

A také nás čeká velké téma: Jak si vybírat dobrého figuranta?


Aneb pokračujeme v našem rozhovoru na téma – Figuranti a IGP a to i otázkou: Proč myslíte, že se v tréninku dostatečně nepodporuje sebevědomí psa? Tak zní moje první otázka pro Ladislava Macha v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 8.
…“Sebevědomí a odvahu psa (dále jen „sebevědomí“) považuji za alfu a omegu psa obranáře. Bez sebevědomí nelze očekávat kvalitní kousání a provádění obrany. Sebevědomý pes s dobrou agresivitou se při střetu s figurantem chová po celou obranu dominantně. Sebevědomý pes se mj. vyznačuje i velkou schopností vyrovnat se s tlakem, jak mj. požaduje ZŘ IGP. V průběhu obrany běžně dochází k fyzickému kontaktu psa s figurantem. Někdy se např. stane, že figurantovi se při střetu nepodaří psa správně zachytit, čistě prohodit, a tak dojde k menšímu či většímu fyzickému střetu. Prostě někteří psi jsou pro figuranty při náskoku obtížně zpracovatelní. Ale to neznamená, že bych a priory kritizoval figuranty, i když v některých případech…
…Pokud by se v tréninku obrany nezapomínalo na systematické promyšlené upevňování sebevědomí psa, řadu běžně praktikovaných kontroverzních metod by figuranti nemuseli používat!

Můžete být konkrétní?
Těch běžně používaných metod, které postupně snižují sebevědomí psa, je mnoho. Začnu vyštěkáním. Aby pes figuranta v maketě vyštěkával, dává figurant psovi v maketě za odměnu kousnout do rukávu. V tom samotném nevidím problém, i když tuto metodu jsme u mých psů neprováděli. Zpočátku jde vše jako na drátku. Pes figuranta zpočátku vyštěkává a za odměnu dostává od figuranta kousnout do rukávu. Postupně se však situace začne měnit. Psovi narůstá sebevědomí a místo vyštěkání začne figuranta, resp. jeho rukáv, svévolně napadat. A tady dochází k „lámání chleba“…

Velmi podnětná témata, viďte? Souhlasíte se zkušenostmi Ladislava Macha? Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz.

Časopis Pes přítel člověka č. 8 si můžete již nyní objednat v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či ve verzi tištěné na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné v ČR). Pes přítel člověka je již přes 60 let časopis o vás a pro vás! Každý měsíc, aktuálně!

Koupit časopis