www.pespritelcloveka.cz

Seznamte se – Turecký BOZ – monumentální pes, který budí přirozený respekt!


Turecký boz je pes majestátního vzhledu, díky kterému ihned budí pozornost, ale i respekt. Jedná se o obra čtvercového až mírně obdélníkového rámce. I přes svoje masivní a těžké tělo je dosti pohyblivý a dobře nasvalený. Kohoutková výška psů se pohybuje od 75 do 85 cm, u fen obvykle od 70 do 80 cm. Hmotnost psů činí 60 až 80 kg, u fen 50 až 65 kg.

Kořeny tohoto tureckého pasteveckého plemene sahají skutečně hluboko do minulosti, nicméně boz je jako plemeno poměrně mladý. Byl zformován z lokální horské varianty tureckého pasteveckého psa, který je známý pod názvem yörük. Z ÿorüka také vznikl další turecký pastevecký pes s bílým kožichem s názvem akbash.

Předci dnešního boze byli drženi starobylým kmenem kočovných turkmenských pastýřů s názvem „Bozoklar“ (= šedé šípy), kteří pásli svá stáda v pohoří Taurus či v okolí hory Boz. Tito kočovníci měli u stád psí pomocníky, dnešní turecké boze. Jako „boz“ byli tito psi označováni Osmany a v překladu to znamená „velký silný bojovný pes“. Bozové byli pravou rukou nomádů dlouhá staletí, nicméně během 20. století, kdy oblasti, kde se tito psi se svým lidem vyskytovali, začaly procházet výraznou industrializací a celkovou modernizací. To samozřejmě zapříčinilo, že během posledních desetiletí výrazně klesly stavy nejen tradičních tureckých pastýřů, ale i těchto psů. V současnosti se bohužel dá konstatovat, že i ve svém rodném Turecku je plemeno boz momentálně ohrožené. Na jeho záchraně začal soustavně pracovat chovatel Akin Tülübaş, který cestuje do odlehlých oblastí typických pro toto plemeno a získává typické jedince, kteří jsou poté využiti k záchraně plemene. Zároveň se snaží vysazovat odchované psy tohoto plemene do oblastí, z kterých plemeno pochází, aby se zde znovu ustálilo jejich držení.

Kompletní portrét tohoto neznámého plemene v novém vydání Pes přítel člověka č. 10. K objednání (bez platby za poštovné) na www.casopisyprovas.cz či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Co vy na BOZE? A má smysl chovat takováto plemena u nás? Množství nezvládnutých středoasiatů či kangalů držených v bytě ve městě stále jen roste… Napište nám svůj názor…

Koupit časopis