www.pespritelcloveka.cz

Tři pohledy na LÉTO a vaše TIPY na výlet, dovolenou se psem

Tři pohledy na LÉTO pohledem MVDr. Milana Štourače, aneb co je dobré vědět J

Léto je v plném proudu a vysoké teploty přímo vybízejí nás i naše psy hledat osvěžení ve vodních tocích a nádržích. Koupaliště a bazény jsou psům zapovězeny, takže nám nezbývá než hledat osvěžení ve volné přírodě. Z hlediska znečištění jsou vždy bezpečnější proudící říčky a potoky. Pokud jsou rekreační vody stojaté, nemají stálý nebo mají jen malý odtok a přítok, možnost jejich znečištění je vyšší. Podívejme se, jak může být voda nebezpečná.

NEBEZPEČNÁ KVETOUCÍ VODA

Vodní květ je označení pro masový rozvoj řas a sinic. Ve vodě vypadá jako hustá zelená kaše nebo připomíná hrachovou polévku… Vodní květ sinic je nebezpečný, neboť buňky mnoha druhů sinic obsahují cyanotoxiny (hepatotoxiny, neurotoxiny, anatoxiny atd.), které přecházejí zčásti i do vody a mohou způsobit alergie a zažívací, nervové a imunologické potíže.

Krásný OLEANDR může být příčinou smrti

Oleandr je oblíbená okrasná zahradní rostlina díky své kráse a toleranci ke špatné půdě a suchu, ale bohužel je velmi toxická pro mnoho druhů zvířat.

Psi, kočky, kozy, skot, ovce, velbloudi, lamy, králíci, koně a lidé jsou druhy, pro které je oleandr jedovatý. Přestože rostlina není chuťově atraktivní, mohou ji pozřít znuděná nebo hladová zvířata. Požití jakékoli části rostliny může mít zdravotní následky. Nejvíce toxinů obsahují kořeny a stonky. Rovněž listy a květy jsou vysoce toxické, stejně jako semena, plody a míza. Dokonce i stojatá voda, ve které mohly plavat oleandrové listy, představuje pro zvířata nebezpečí.

Pouhý kontakt rostliny s neporušenou kůží nebo sliznicí může způsobit erytém, kontaktní dermatitidu, nevolnost, zvracení, sialoreu (zvýšené vylučování slin), bolesti břicha, bolesti hlavy, duševní poruchy, zrakové problémy, mydriázu (rozšíření zornic), neuritidu a závažné kardiovaskulární poruchy.

SLUNCE a OCHRANA kůže psa

Na trhu je nepřeberné množství opalovacích krémů, různého složení, s různými faktory. Dnes již nejenom pro lidi, ale i pro naše psy. Patří opalovací krém

skutečně k nutné výbavě při pobytu na slunci, nebo jde pouze o šikovný

marketingový tah?

S krémy proti UV záření přišli dermatologové na počátku osmdesátých let minulého století. Je na zvážení každého z nás, zda uleví své peněžence a nanese si na kůži koktejl chemických látek, pro které platí jednoduchá pravda: cokoliv na kůži nanesu, je kůží resorbováno. Měli bychom věnovat důkladnou pozornost jejich složení! Anebo se podržíme zdravého selského rozumu a budeme své tělo vystavovat přímému působení slunce v rozumné míře. Pokud míra vystavení slunci musí být z jakéhokoliv důvodu „nerozumná“, využijme nejlepší a nejjednodušší opalovací krém z afrických zemí: panenský olivový olej smíchaný v poměru 4 : 1 s čerstvou citronovou šťávou. Nejsme však černoši, takže i tady mějme zdravý selský rozum.

Kompletní články najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 8 právě nyní. K objednání i na www.casopisyprovas.cz či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz.


LÉTO je ale samozřejmě především o společně prožitém čase na výletech, dovolené – napište nám, pošlete foto na redakce@pespritelcloveka.cz, kde jste letos se svým psím parťákem byli. Rádi zveřejníme, třeba tak inspirujete jiné… Na poslední fotografii Pepina Bohdany Brachaczkové.

Koupit časopis