www.pespritelcloveka.cz

Víte, jaké plemeno se skrývá pod názvem AKBAŠ?

Akbaš je starobylé pastevecké plemeno, které pochází ze západního Turecka, konkrétně z Anatolie. Podle starých spisů sahá jeho historie až do období let 750–300 př. n. l. Od nepaměti se využíval k ochraně stád ovcí v hornatých oblastech před predátory, nejčastěji vlky. K těmto účelům se hojně využívá do dnešních dní a současně je oslavován pro svoji ukázkovou ochranu…

… Akbaš je velký pes, který se přirozeně vyskytuje ve dvou typech. První je lehčí tělesné konstituce. Jeho sportovní tělo je svalnaté s dlouhými končetinami a je dobře uzpůsobené k rychlému běhu. Takovýto akbaš se obecně považuje za nejpohyblivějšího a nejrychlejšího pastevce ve své váhové kategorii. Druhý typ je mohutnější, širší v hrudníku a působí molosovitě. Kohoutková výška se ve standardu uvádí u psů 65 až 75 cm, u fen cca 60 až 73 cm. Není však neobvyklé, že se vyskytují obě pohlaví s kohoutkovou výškou větší než 80 cm, což není bráno jako vada…

…Akbaš je velice nezávislý a samostatně myslící pes, s čímž je třeba počítat. V praxi to vypadá tak, že povel nesplní hned anebo ho nesplní vůbec, jelikož jednoduše nechápe, k čemu je to dobré. Akbaš se samozřejmě dokáže naučit povely, ale vykonává je především kvůli svému majiteli, přičemž si o tom myslí své. Toto plemeno nejprve přemýšlí a až pak koná, nikdy ne naopak… V Čr je kupírování uší zakázano.

A jaká plemena ještě v novém čísle najdete? Podíváme se na dvě výstavy – světovou výstavu chodských psů a klubovou výstavu leonbergrů v německé městě Leonberg.

Kompletní články najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 12, které je právě nyní v prodejiJ. K objednání i v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či na www.casopisyprovas.cz , zde najdete i starší čísla a hlavně předplatné, ke kterému stále dostanete i plánovací nástěnný kalendář zdarma.

Koupit časopis