www.pespritelcloveka.cz

„Von nic nedělá, von si chce jen hrááááát!“

kolikrát jste už tento výkřik slyšeli? Tak to byla slova majitele psa, nikoli pejskaře. Neb mezi nimi je prostě velký rozdíl, alespoň to si myslí a toto téma v novém čísle Pes přítel člověka otvírá Vanda Říhová.

Neb kdo je majitel psa?

Prakticky kdokoli, kdo psa vlastní. Majitel psa se ne vždy ve psech vyzná, signály psa si častokrát vykládá po svém, stejně tak jako si pes vykládá po svém signály člověka. Svého psa vidí tak, jak jej vidět chce, a společně proplouvají životem. Jejich pes je v jejich očích hodný, přátelský, veselý, pokud je někdy nevrlý, důvody chápou, vzájemně se respektují. Prakticky nemají potřebu se vzdělávat a zjišťovat si více informací kolem psů, nepotřebují to. Tyto lidi zpočátku nenapadne, že někomu by mohl být kontakt s jejich psem nepříjemný z mnoha důvodů (některé vyjmenuji pro případ, že by tento článek zrovna četli majitelé psa, kteří patří do této skupiny a pouze si neuvědomují pohled z druhé strany):

  • Pes se bojí jiných psů, může se z vodítka vyvléknout, utéct a ztratit se.
  • Pes nemá rád cizí psy v těsném kontaktu, může zaútočit.
  • Pes není zdravotně v pořádku, potřebuje klid. Může být klidně po operaci a    prudký pohyb mu může způsobit velké problémy.
  • Pes nemá potřebu navazovat kontakt s cizími psy, nechce se nechávat hned očichávat, má rád svůj prostor.

Celou situaci posuzují majitelé dle svého psa, který je přátelský a rád se kamarádí nebo je to odrostlé štěně, případně si chce přeci druhého psa  ,,jen očichat“. A někdy se stane, že je slušně požádáte, aby si svého psa odvolali, a oni to prostě neudělají, případně i příště nechají svého psa opět pobíhat na volno. Vůbec si neuvědomují, že všichni psi nejsou stejní a vy máte s tím svým třeba plné ruce práce, pokud je na to upozorníte, často se bohužel dozvíte ještě něco o sobě a své výchově psa. Zde bohužel platí, že zkušenosti jsou nepřenositelné a s bezproblémovým psem je odborníkem na výchovu prakticky každý… Teprve ta „problémová“ zvířata nás posunou dále, ukážou nám nové obzory a možná z nás udělají lepší trenéry a opravdové pejskaře.

No a jak být nejen majitel psa, ale i opravdový pejskař?  

Kompletní článek najdete v Pes přítel člověka č. 4, k objednání v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz . Aktuální číslo bez platby za poštovné a pozor na těchto stránkách najdete i nabídku předplatného či starších čísel našeho časopisu.
Časopis Pes přítel člověka je časopis o vás pro vás již více než 60 let!
Jaké jsou vaši zkušenosti s obdobnými zvoláními majitelů? Jak se bránit? A co vy, jste majitelé psa, nebo pejskaři? 😊 Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz.

Koupit časopis