www.pespritelcloveka.cz

Znáte islandského ovčáka?

Vysmátá lištička, ve které málokdo asi pozná konkrétní plemeno. Prostě usměvavý voříšek 🙂 Ale, ono se jedná o velmi staré severské plemeno, potomka psů dovezených na Island prvními vikinskými osadníky.

Proč jste se rozhodla právě pro toto plemeno? Jak se s ním žije? I na to jsme se zeptali hned tří majitelů 🙂

Sára Kufnerová: Pro islanďana jsem se rozhodla především pro jeho aktivní povahu a špicovitý vzhled. Můj první pes byl kříženec špice, takže lásku ke špičatým čumákům a huňaté srsti mám od dětství. Pes střední velikosti, aktivní, málopočetné plemeno, atraktivní vzhled a posedlost Islandem udělali z islanďana jasnou volbu.

Zuzana Konečná: Po odchodu mého 15letého Appenzella jsem měla v plánu pořídit si opět druhého psa a parťáka k mé feně polského ogara, ale tentokrát menšího vzrůstu. Mám v oblibě severské typy psů, a když jsem narazila na islanďana a začala se o něj více zajímat, překvapilo mě, že se u nás takový hezký a zajímavý pejsek ještě vůbec nechová. Zaujal mě jak vzhledem, tak povahou, a zkusila jsem vyhledat chovatele zrovna v Polsku, kde jsem také uspěla a zapsala se do pořadníku na štěňátko. Za půl roku jsem si přivezla malou roztomilou kuličku. Okamžitě zapadla do naší rodiny, velmi sebevědomě, naprosto bez problému. Je oddaná, miloučká, stále po mém boku, taková naše vysmátá lištička, pro mne skvělá volba. Jak zmiňuje standard a to doslova, u mé fenky platí: “Plemeno je veselé, přátelské, zvědavé, hravé a sebevědomé a má mírnou povahu.“

Vojtěch Petruňa: Za výběrem islandského ovčáckého psa u mě stojí hodiny strávené v encyklopediích plemen a pečlivé zvážení očekávaných charakterových a fyzických rysů psa. Ve chvíli, kdy jsem již myslel, že skončím s výběrem u početnějšího ovčáckého plemene, jsem narazil na islandské zástupce. Nutno podotknout, už od pohledu to pro mě byla jasná volba. S postupem času pak mohu jen potvrdit, že veškerá očekávání zahrnující klidnou povahu, hravost, učenlivost atd. jsou zcela adekvátní a pravdivá. Dnes si již neumím k sobě představit jiného psa.“

Líbí se vám islandský ovčák? Znáte jej?

Kompletní článek najdete právy nyní v Pes přítel člověka č. 8, které je k objednání v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či na www.casopisyprovas.cz (zde najdete k objednání i starší čísla a předplatné časopisu).

Koupit časopis