www.pespritelcloveka.cz

Znáte plemeno CALUPOH – elegantního Mexičana s vlčí krví?

Mexické plemeno s názvem calupoh (čti kalupo) bylo šlechtěno od 90. let 20. století. Vzniklo křížením blíže nespecifikovaných psů s vlky obecnými. Cílem tohoto křížení byla snaha o jakousi záchranu původního zvyku, jelikož kříženci vlků a psů byli po dlouhou dobu důležitou součástí mexické kultury…
Již na první pohled v sobě calupoh nezapře vlčí krev. Jedná se o harmonického, silně stavěného a dlouhonohého psa, který svým vzhledem evokuje vlka amerického. V dospělosti jsou samci obdařeni typickou hřívou na krku a výrazným hlubokým hrudníkem. Na hlavě vlčího typu jsou posazené vztyčené velké trojúhelníkové uši. Kohoutková výška u psů se může pohybovat mezi 62 až 75 cm, u fen od 58 do 70 cm.
Jaký je povahově? A věděli jste, že:
• V roce 1999 byl calupoh uznán Mexickou kynologickou federací jako národní plemeno Mexika. Jedná se tak o 3. psa mexického původu hned po čivavě a mexickém naháči.
• Calupoh má mezi prsty plovací blánu, která je typická pro vodní plemena.
• Toto plemeno je málopočetné a v Evropě se zatím nechová.
Toto plemeno vám představíme v novém Pes přítel člověka č. 11 🙂 Jak se vám líbí? Patří obdobná plemena do ruchu našich evropských měst? Aktuální číslo si můžete objednat v el. verzi na www.casopispresinternet.cz a v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné).

Koupit časopis