www.pespritelcloveka.cz

Pes přítel člověka 11/2019

Naše plemeno listopadového čísla pozná lehce i malé dítě jen podle siluety jeho postavy. Plemeno, které se stalo synonymem pro tvrdohlavost, vychytralost i pohled, kterým vás ukecá na cokoli. Ano, je to JEZEVČÍK. Přinášíme vám nejen portrét plemene, ale představíme vám i úspěšné jedince tohoto plemene – jak z hlediska pracovního, tak výstavního, a především všechny jeho variety. S dlouhým jezevčíkem se pojí i DISKOPATIE, což je onemocnění meziobratlové ploténky.

Hard Dog Race Base není jen závod a vás nečeká klasická reportáž, ale minipříběhy účastníků zachycené objektivy fotoaparátů. Vážně stojí za to!

Tématem měsíce je rozhodně velmi zajímavý pohled na uskupení (nejen) psích chlupů, kterým věnují pozornost snad jen majitelé ridgebacků – CHLUPOVÉ VÍRY. Někteří vědci se domnívají, že existuje spojení mezi směrem utváření víru a preferencí strany. Zjistili, že psí leváci mají hrudní víry utvářené proti směru hodinových ručiček, psí praváci mají hrudní víry ve směru hodinových ručiček. Víte, že koně s jednoduchým vírem umístěným nad očima jsou hodnoceni jako obtížněji ovladatelní? S koňmi s vírem mezi očima nebo pod očima se manipuluje snáze. Vír pod spojnicí očí může detekovat onemocnění očí. Má váš pes nějaký zajímavý vír, který by mohl navíc souviset s nějakou zajímavou dovedností? Pochlubte se a napište a pošlete nám fotografie do redakce (redakce@pespritelcloveka.cz). Třeba se nám podaří vytvořit zajímavý atlas chlupových vírů psa domácího!

Co je to KŘÍŽENÍ? Jen zdánlivě jednoduchý dotaz – představíme si některá naše národní plemena právě z pohledu jejich vzniku – jaký způsob u nich byl použit: regenerace původních plemen, přilití krve, převodné křížení, či užitkové křížení? A máme pro vás i ANKETU, s křížením na míru požadavkům člověka se v posledních letech doslova roztrhl příslovečný pytel. Kříženci pro konkrétní sport, hlídání anebo jen pro hezký vzhled zaplavují nejen placy různých sportů, ale především nabídku na Bazoši a jinde… Pro někoho je důležitý potenciál ve výkonu, pro jiné okouzlující vzhled. Jedni vystupují proti tomuto „prznění“ původních plemen, jiní hledají další pro sebe TOP variety. Jaký je váš názor, zkušenost?

Představíme vám – českého strakatého psa, španělského mastina a jeju – lovce i kořist v jednom.

V rubrice Výživa na vás čeká Ohnivě červený ŠÍPEK a PORADNA MVDr. Milana Štourače s více než zajímavým a originálním dotazem: Tlačenka, želatina, sulc, ale také želatinoví medvídci jsou prý potraviny zdravé pro klouby nejenom lidí, ale i psů a lze je prý považovat za chutnou a levnou kloubní výživu. Jak to vlastně je s kolagenem a kloubní výživou, která se stala moderním a snad prý i nezbytným doplňkem výživy psů?

Jako vždy najdete Zajímavosti z psího světa, Kalendárium, fotosoutěže, kvíz a křížovku.

Fyzioterapie
Jak začít pracovat se štěnětem / Lowri Daviesová

Výchova psa
Jak jednoduše odnaučit skákání psa na člověka / Ing. E. Koru, doc. Ing. P. Řezáč, CSc.
O cestě / Leslie Mc Devittová

Dogfrisbee
Nymburkem opět létaly disky / P. Hejralová
Dogfrisbee a bezpečnost / Y. Andrová

Agility
Trénink s Eli / E. Kaletová
Mistrovství světa v agility / D. Lajmarová

Canicross
Běh i koloběžka / P. Fochler

Dogdancing
Obíhání tyčky / P. Balajková

Mondioring
Mondioringu se musíte věnovat na 200 procent – rozhovor s Jiřím TOMANEM

Klasický výcvik
Mistrovství světa všech plemen dle IGP – fotoreport P. Fürstové
O Liberecký pohár / J. Kolář

Nosework
Ten pes ti říká, že to má! Reportáž z mistrovství republiky

Lovecký výcvik
Jak se každý pejskař může stát myslivcem / L. Kolouchová

Flyball
Mistrovství České republiky ve flyballu / A. Bednářová

Treibball
Mistrovství České republiky v treibballu / B. Stoklasová

Výstavy
Láska jménem malamut / Renata Süttö Vítková
Světová výstava a uznání chodského psa v ŠANGHAJI / M. Žáková

Pes přítel člověka č. 11 je právě v prodeji! A nezapomeňte – pokud nyní zakoupíte roční předplatné časopisu, dostanete k němu i nástěnný plánovací kalendář pro rok 2020. A ZDARMA jej dostanou opět i všichni naši předplatitelé ????

Koupit časopis