www.pespritelcloveka.cz

Myslím, že nejen zarytí sportovkáři vědí, co že se to letos na konci léta chystá.

Troufám si říct, že každý, kdo se nějakým způsobem pohybuje v kynologickém prostředí, má v kalendáři zaškrtnutý termín 6.–11. září. Ano, bude „přehlídka“. A bude světová. Česká republika, respektive Vašek Kejř a jeho „roudnický“tým, pořádá v krásném sportovním areálu v Roudnici nad Labem pod záštitou Českého kynologického svazu Mistrovství světa FCI. Pokud by přece jen někdo netušil, tak se jedná o Mistrovství světa ve sportovní kynologii v nejvyšší kategorii IGP, a to pro všechna plemena. Tedy skutečný světový svátek naprosto všech plemen, které se ve sportovce pohybují. Bude to krásná, férová bitva napříč plemeny. Bude to krásné setkání všech milovníků sportovní kynologie. Bude to v ČR. A bude to skvělé. Zkušenosti nám více než napovídají. Přímo v Roudnici (krom mnoha republikových akcí) je pořádáno MS již potřetí (2009 MS FMBB a 2013 MS FCI). I proto věřím, že vy, co máte tento pozdně letní týden v kalendáři poznačený, máte poznačenou taky osobní účast přímo na místě činu. Věřím a těším se…

No a abychom vám samotnou akci alespoň trochu předem přiblížili, položil jsem řediteli závodu a prezidentu ČKS v jedné osobě, Vašku Kejřovi, pár otázek ohledně organizace této megaakce a najdete je v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 8… Tolik slova Pavla Vinše, který pro vás v onom čísle vyzpovídal i „bednu“ z Mistrovství republiky ČKS v kategorii IGP.

Takže Martin Slovák, Katka Müller a Dalibora Hudce odpověděli Pavlovi na 13 otázek a zde je jedna z nich:

Kdyby se tě ptal začínající kynolog, co mu řekneš jako první k tomu, aby ho sportovka bavila a byl úspěšný?

Katka: Řekla bych mu, že nejdůležitější jsou lidé, se kterými člověk trénuje. Že to musí být kynologové, co mají zkušenosti a jsou ochotni se o své zkušenosti podělit. A hlavně to musí být i kamarádi. A samozřejmě je zapotřebí dobrý figurant. A neméně důležité je mít alespoň trochu štěstí na psa. Ale také bych mu řekla, že musí být trpělivý a pracovitý, mít cíle a věřit. Protože ta cesta je někdy hodně trnitá!

Martin: Nevíš, co s časem? Chodíš na cvičák a baví tě pracovat se psem? Jsi vnímavý a dokážeš dobře číst svého psa? Máš psa, kterého baví obrana, a máš kvalitního figuranta? Tak pak máš pár předpokladů stát se úspěšným kynologem… I tak to není zdaleka všechno k úspěšnosti.

Dalibor: Základem všeho je kamarádský vztah se psem a vědomí, že je pes pro tebe připravený udělat všechno. Dál je jen na tobě, jestli mu to pro něho srozumitelně a formou zábavy správně nabídneš, vysvětlíš a naučíš ho to. A být úspěšný… To by měl být cíl, ale ne jediný smysl.

Kompletní rozhovory, články najdete právě teď v Pes přítel člověka č. 8. A co vy, dorazíte na MS do Roudnice?

Kompletní rozhovory, články najdete právě teď v Pes přítel člověka č. 8. To si můžete, stejně jako starší čísla či předplatné, objednat na www.casopisyprovas.cz či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz. A co vy, dorazíte na MS do Roudnice?

Koupit časopis