www.pespritelcloveka.cz

Na mou duši, na psí uši

Kupírování uší, téma kontroverzní, zpravidla vedoucí k vášnivé debatě mezi jeho zarytými odpůrci a skalními příznivci. Od roku 1993 je v ČR kupírování uší zákonem zakázáno, přesto byli až do letošního roku kupírovaní psi pod ČMKU uchovňováni. Na zasedání dne 25. 5. 2023 ČMKU vydala definitivní zákaz uchovňování kupírovaných jedinců.
Část pejskařů takový krok zcela jistě kvituje s pocitem zadostiučinění, pro jiné to ovšem v podstatě znamená konec chovu jejich plemene pod ČMKU/FCI.
Ráda bych vysvětlila, jaký dopad toto rozhodnutí bude mít a proč kupírování uší není nutně špatná věc. I jeho odpůrce prosím, aby následující slova četli s co nejotevřenější myslí. Pokud mohu něco říct s jistotou, pak to, že nejde o podporu týrání psů, ale o pravý opak.

Tak začíná materiál, který otvírá velké téma a to nejen pro dopad chovatelský, ale i zajímavý po právní stránce…

Z hlediska uchovňování to znamená, že od této chvíle není možné v ČR pod ČMKU uchovnit kupírované psy. Ani kupírovaná štěňata importovaná ze zemí, kde je kupírování povoleno.
Tedy:
– NEmožnost uchovnit již importované kupírované psy
– NEmožnost uchovnit nově importované kupírované psy
– NEmožnost zařadit importovaného kupírovaného psa do pomocného registru
– možnost importovat kupírované psy, kteří byli uchovněni v jiné zemi, samozřejmě pod organi-zací, která funguje v rámci FCI

Je také třeba podívat se na věc i z právního hlediska, protože je s podivem, z jaké pozice ČMKU takto rozhodla a jaký k tomu má mandát. Zákon sice zakazuje kupírování uší, ale nijak neupravuje (a tedy nezakazuje) uchovňování kupírovaných psů. Stejně tak stanovy a zápisní řád ČMKU uchovňování kupírovaných psů přímo neřeší. Řeší pouze to, že pokud má český klub jako podmínku chovnosti výstavu či bonitaci, musí tyto probíhat v ČR. Tady je potřeba zdůraznit a podtrhnout, že konkrétní podmínky uchovňování nechává ČMKU na chovatelských klubech a ni-kde není určeno, že bonitace či výstava jsou nutnou podmínkou pro uchovnění.
Z hlediska práva i z hlediska řádů ČMKU tedy zákaz uchovňování kupírovaných psů nelze ničím vymoci. Na dotaz, na základě jaké autority byla přesto vydána stopka uchovňování kupírovaných psů, ČMKU do dnešního dne neodpověděla.

Mimochodem byla by VELMI zajímavá žaloba majitelů psů, kteří si koupili jedince s PP chované pod FCI, přivezli je k nám a u nám jim byl chov pod FCI znemožněn…
Co si myslíte o tomto kroku vy?

Kompletní obsáhlý článek, který doporučuji pozorně přečíst než napíšete svůj názor, zaujmete postoj najdete v Pes přítel člověka č. 8. Časopis v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či ve verzi tištěné na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné v ČR). Napište nám svůj názor na redakce@pespritelcloveka.cz, pošlete fota – neb Pes přítel člověka je již přes 60 let časopis o vás a pro vás! Každý měsíc, aktuálně!

Koupit časopis