www.pespritelcloveka.cz

Znáte AMERICKOU KOLII?

Oooo to zas bude nějaký novodobý výmysl, nově vzniklé plemene kvůli barvě, zprznění plemene původního… Kolik lidí asi teď něco obdobného napadlo?

Zbytečně se děsíte, jde o plemeno velmi staré a ze skotskou kolií má společného dávného předka.

Všichni z nás znají světoznámou knihu/film Lassie se vrací. Tato kniha vyšla na svět již v roce 1940 z pera Erica Oswalda Mowbraye Knighta. Mimo to se tento příběh dočkal i mnoha filmových zpracování a to, co všechny zpracování spojuje je fakt, že hlavní představitelku hraje kolie. A to americká.

Kde se vzala?

Roku 1879 byla oficiálně importována první „viktoriánská“ kolie Mr. Allenem S. Apgarem z Britských ostrovů do Ameriky. Po působivých vítězstvích Apgarových importních psů na výstavě v New Yorku podlehlo vášni pro kolie mnoho dalších chovatelů. Plemeno bylo v této fázi ještě ve svém vývoji a díky vzrůstající se poptávce byly přiváženy do Spojených států čím dál tím kvalitnější linie. V důsledku bohatého dovozu zaznamenalo plemeno v letech 1900–1920 rychlý pokrok.

Bílá barva

1920–1930 je nazýván zlatým věkem kolií, během kterého se z původních britských kolií zrodila dnešní tvář amerických kolií. Prvním bílým šampionem se stala fenka Ch. Sterling Silverflash *1934. Někteří američtí chovatelé byli okouzleni bílými koliemi a začali se na toto zbarvení specializovat. Genetika barev nebyla v tu dobu ještě známa a docílit bílých potomků bylo zdlouhavé. Chovatelé se údajně uchýlili pro docílení čistě bílého zbarvení šlechtěním s barzoji a samojedy. Později se snažili tento vliv minimalizovat a začali se uznávat kolie s bílým tělem a barevnou hlavou či strakáči. Plemeno se zformovalo a stalo se velmi populárním, proniklo do Bílého domu, kultury, literatury, módy a filmu po celém světě. Získalo si i spisovatele jako byl Albert Payson Terhune – Sunnybank Collies nebo Eric Oswald Mowbray Knight, autor nesmrtelného příběhu Lassie se vrací.


A POZOR – Během posledních 100 let se pro americkou kolii stalo téměř symbolické bílé zbarvení. Specifické je, že bílá je zde pouze doprovodným genem k základním zbarvením a díky tomu netrpí americká kolie neduhy jiných plemen bílého zbarvení, kde je bílý gen dominantní.

Kompletní portrét plemene najdete právě nyní v novém čísle Pes přítel člověka č. 9. To najdete v síti Geco i dalších prodejců, objednat si jej můžete na www.casopisyprovas.cz (tam najdete i předplatné a starší čísla). K objednání i v elek. podobě na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis